میلیون ها نفر در بحبوحه بحران انسانی از زمان تسلط طالبان در داخل کشور بیجا شده اند

از زمانی که طالبان قدرت را در افغانستان به دست گرفتند یک فاجعه انسانی پدید آمده و میلیون‌ها شهروند افغانستان از شهرهای خود آواره شده‌اند، در حالی که بسیاری از کشور فرار کرده‌اند!

به گزارش خامه پرس، به دلیل فضای غیرقابل پیش بینی و ناپایدار اقتصادی و سیاسی در دایکندی، پنجشیر، هلمند و سایر ولایات، شمار زیادی از خانوارهای محلی خانه ها و احشام خود را رها کرده و به نقاط دیگر کشور کوچ کرده اند!

بخش تجاری و خصوصی افغانستان به شدت تحت تاثیر تغییر حکومت قرار گرفته است، زیرا اکثر تجارت های محلی و سازمان های بین المللی از زمانی که طالبان قدرت را به دست گرفتند کار خود را متوقف کرده اند!

طبق گزارش رسانه ها، این وضعیت شهروندان عادی کشور را در موقعیت های سختی قرار داده است. از زمانی که جامعه جهانی کمک مالی به کشور جنگ زده را متوقف کرده، اقتصاد ضعیف و وابسته به کمک های مالی افغانستان از بین رفته است. علاوه بر این، دولت جدید در کسب مشروعیت و حمایت بین المللی شکست خورده است!

ارتباط بین‌المللی، تجارت منطقه‌ای و سرمایه‌گذاری برون مرزی همه جنبه‌های مهم هر اقتصادی هستند، اما هنوز در افغانستان وجود ندارند، زیرا بسیاری از صنایع و تجارت‌های خصوصی حتی پس از پایان جنگ و بهبود وضعیت امنیتی متوقف مانده اند!

به همین ترتیب، نبود کار، سوءتغذیه و مهاجرت مشکلات مهمی است که افغان ها در شرایط کنونی با آن دست و پنجه نرم می کنند و اینها نشانه آغاز یک فاجعه انسانی جدید است!

به گزارش خامه پرس، به نظر می رسد که دولت کنونی کابل نمی تواند راه حل های دقیقی برای مشکلات کنونی بیابد، مگر اینکه کشورهای منطقه و جهان کمک و حمایت خود را از افغان هایی که نزدیک به نیم قرن از فقر عمیق و بی ثباتی رنج برده اند، گسترش دهند!
ریپابلیک ورلد
۲۰۲۱/۳/۱۱

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x