نشر “چارچوب استراتژیک پشتیبانی از افغانستان” از سوی یوناما

نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) امروز (دوشنبه، ۱۲ سرطان) چارچوب استراتژیک تازه سازمان ملل را برای پشتیبانی از شهروندان افغانستان نشر کرد.

یوناما گفته است که فعالیت‌های سازمان ملل در افغانستان بربنیاد این چارچوب تا سال ۲۰۲۵ سازماندهی می‌شود.

این سند تمرکز بیش‌تر روی کمک‌های بشری و مساله زنان و دختران در افغانستان خواهد داشت.

رزا اوتونبایوا، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان، در این باره گفته است: «این چارچوب استراتژیک یک پیشنهاد قوی برای کمک به افغان‌ها برای رسیدگی به نیازهای اساسی بشردوستانه و تکمیل کننده روند جاری کمک‌های بشردوستانه‌ی نجات دهنده زندگی است.»

دیوه پتنگ، فعال حقوق زن، به طلوع‌نیوز گفت: «مردم افغانستان به کمک‌های بشردوستانه نیاز شدید دارند تا سازمان ملل متحد به کمک آن‌ها به ویژه فقرا، کودکان، زنان و دختران ادامه دهد.»

همزمان با این، سهیل شاهین، رییس دفتر سیاسی امارت اسلامی در قطر می‌گوید که سازمان ملل متحد باید برای کاهش فقر و ایجاد فرصت‌های کاری در افغانستان، پروژه‌های انکشافی را اجرا کند.

سهیل شاهین به طلوع‌نیوز گفت: «برای پایان دادن به فقر و ایجاد فرصت‌های شغلی، لازم است سازمان ملل متحد پروژه‌های انکشافی را آغاز، تحریم‌های اقتصادی را پایان بخشیده و مسایل بشری را از مسایل سیاسی جدا کند.»

برخی آگاهان مسایل اقتصادی و سیاسی به این باور اند که مردم افغانستان نیازمند کمک‌ها بشری هستند و سازمان ملل باید کمک‌ها را بیش‌تر سازد.

نجیب الله شمال، آگاه مسایل اقتصادی، به طلوع‌نیوز گفت: «لازم است حکومت سرپرست فعلی با سازمان ملل متحد و سایر نهادهای کمک‌رسان برای جلب کمک‌ها همکاری کند تا کمک‌های بیش‌تری به افغان‌ها داده شود.»

این در حالی‌ست که اداره هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد یا اوچا در واپسین گزارش‌اش گفته است که نزدیک به ۲۹ میلیون تن در افغانستان به کمک‌های بشری نیازمند دارند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x