نشست روابط افغانستان و کشورهای آسیای میانه در هند

نشست یک روزه کشورهای آسیای مرکزی به میزبانی هند برگزار میشود اولین جلسه از سلسله جلساتی است که براساس توافق ماه جنوری برگزار خواهد شد.در این دیدار، وضعیت امنیتی افغانستان، گسترش تروریسم از آن کشور، مبارزه کلی با تهدیدات افراط گرایی و گسترش روابط تجاری و اقتصادی هند با کشورهای آسیای میانه در راس برنامه های مذاکرات قرار خواهد گرفت.

کشورهای آسیای میانه که با افغانستان مرز زمینی دارند، هر از چند گاهی با تحولات سیاسی و روی کار آمدن طالبان در این کشور در سال گذشته نگرانی های خود را نسبت به امنیت ملی کشورهایشان نشان داده اند و از این رو هند و همسایگان شمالی افغانستان قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان می خواهند درباره تهدیدات احتمالی و راه های جلوگیری از آنها گفتگو کنند. از سوی دیگر، یک مقام هندی به شرط فاش نشدن نام خود به رسانه ها گفتکه در جلسه امروز علاوه بر اهمیت بندر چابهار ایران، درباره اتصال این بندر به کریدور حمل و نقل بین المللی شمال به جنوب نیز صحبت خواهد شد.

کریدور حمل و نقل شمال-جنوب که 7200 کیلومتر طول دارد و 13 کشور را به هم متصل می کند، در سال 2000 به منظور ارتقای همکاری حمل و نقل بین کشورهای عضو تأسیس شد. هدف از ایجاد این کریدور که از خشکی و دریا می گذرد، اتصال هند به اروپا از طریق ایران، قفقاز جنوبی و روسیه است. افغانستان و کشورهای آسیای میانه مرز فیزیکی مشترکی با هند ندارند و به همین دلیل هند در توسعه و مدیریت بندر چابهار برای رشد تجارت در منطقه سرمایه گذاری کرده است.

هند معتقد است که بهبود روابط با منطقه نه تنها به رشد تجارت منجر می شود، بلکه روابط بین مردم را تقویت می کند. از سوی دیگر، هند می خواهد با بندر گوادر پاکستان که در پاکستان با کمک مالی چین ساخته می شود، بوسیله بندر چابهار رقابت کند، زیرا پاکستان سال هاست که اجازه نمی دهد هند به افغانستان و سایر کشورهای آسیای میانه برسد و از مسیرهای زمینی استفاده کند.

انتظار می‌رود هند سی‌امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک با کشورهای آسیای مرکزی را در نشست یک روزه کشورهای آسیای مرکزی به میزبانی هند جشن بگیرد. هند و کشورهای آسیای مرکزی در اولین نشست خود در جنوری گذشته تصمیم گرفتند تا یک کارگروه مشترک برای همکاری در مورد افغانستان تشکیل دهند و یک چارچوب اساسی برای همکاری در زمینه های مختلف از اتصال تا امنیت ایجاد کنند.

در قطعنامه اولین نشست کشورهای آسیای میانه، هند به خاطر ایجاد اجماع منطقه ای گسترده در افغانستان و ایجاد «دولت واقعی و همه شمول» و همچنین مبارزه با تروریسم و ​​احترام به حقوق اقلیت ها از جمله زنان و کودکان تاکید کرد. نشست مشاوران امنیت ملی کشورهای آسیای میانه در حالی در دهلی نو هند برگزار می شود که توماس وست نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان با ویکرام مصری در هند گفتگو کرده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x