نشست «زنان، صلح و امنیت» شورای امنیت بر افغانستان نیز تمرکز می‌کند

قرار است تا دو روز دیگر نشست ویژه زیر نام «زنان، صلح و امنیت» در شورای امنیت سازمان ملل متحد برگزار شود.

نصیر احمدی فایق، سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد، می‌گوید که در این نشست در باره اوضاع  افغانستان به ویژه زنان و دختران در این کشور، گفت‌وگو خواهد شد.

انتظار می‌رود که سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل، نمانیده‌یی از دیدبان حقوق بشر و شماری دیگر در این نشست سخنرانی کنند.

نصیر احمدی فایق گفت: «در این جلسه برعلاوه اعضای شورای امنیت، کشورهای غیرعضو به شمول افغانستان نیز اشتراک و سخنرانی خواهند نمود موضوع وضعیت زنان افغانستان و نگرانی‌های که در این رابطه وجود دارد هم یکی از مسایل مورد بحث این جلسه خواهد بود.»

هیدر بار، مسوول زنان در دیدبان حقوق بشر، می‌گوید: «دومین درخواست ما از سازمان ملل متحد این است که یک مکانیزم جداگانه‌یی برای پاسخگویی ایجاد کند تا جرم‌های که در افغانستان اتفاق می‌افتد جمع‌آوری شود سومین درخواست ما این است که نهادهای مددرسان از مدافعان حقوق زنان که خدمات نجات بخش انجام می‌دهند و در بخش بازگشایی مکاتب و بقیه خدمات برای زنان و دختران در افغانستان کار می‌کنند، پشتیبانی کنند.»

در همین حال، برخی از زنان که در حکومت پیشین کار می‌کردند از امارت اسلامی خواست‌های دارند.

آی نور ازبیک، کارمند حکومت پیشین، گفت: «هویت زنان را به رسمیت بشناسند حقوق و امتیازات یعنی حق کار برای شان داده شود حق تحصیلات برای شان داده شود.»

ثریا پیکان، آگاه مسایل سیاسی، می‌گوید: «امید است آجندا پیرامون باز شدن دوباره مکتب‌ها باشد پیرامون فعالیت زنان در عرصه‌های کار اجتماع و سیاست بوده باشد و امید است که تصاویب و فیصله‌ها بتواند در محور همین آجندا گنجانیده شود.»

امارت اسلامی می‌گوید که چالش و نگرانی درباره حقوق بشر در افغانستان وجود ندارد و حقوق شهروندان بربنیاد شریعت رعایت شده است.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی، گفت: «ما در افغانستان در امارت اسلامی شکر حالا در باره چالش حقوق بشر نگرانی و مشکلات نداریم شهروندان افغانستان از حقوق خود در امارت اسلامی برخوردار شدند و بربنیاد چارچوپ شریعت اسلامی تمامی حقوق شهروندان تامین و محفوظ است.»

بربنیاد قطع‌نامه ۱۳۲۵ شواری امنیت سازمان ملل متحد، نشست زنان صلح و امنیت هر سال در ماه اکتوبر برگزار می‌شود.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x