نشست سپیکا؛ میرضیایف نقش افغانستان را در ثبات منطقه‌ حیاتی خواند

شوکت میرضیایف، رییس‌جمهور ازبیکستان در نشست برنامه ویژه سازمان ملل متحد برای اقتصاد کشورهای آسیای مرکزی یا سپیکا گفته است که افغانستان به عنوان بخش جدا ناپذیر از آسیای مرکزی در ثبات منطقه‌ای نقش حیاتی دارد.

رییس‌جمهور ازبیکستان در این نشست افزوده که بدون مشارکت حکومت سرپرست افغانستان در گفت‌وگوهای بین‌المللی نمی‌توان به یک نتیجه مثبت دست یافت.

شوکت میرضیایف گفته است: «من از همکارانم، رهبری کمیسیون اقتصادی سازمان ملل متحد برای اروپا و کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برای آسیا و اقیانوسیه می‌خواهم که روابط کاری برقرار کرده و همکاری شان را به عنوان بخشی از برنامه ویژه برای اقتصاد آسیای مرکزی، با افغانستان احیا کنند. ما نمی‌توانیم این کشور را با مشکلاتش تنها بگذاریم، بدون مشارکت دولت فعلی در گفت‌وگوهای بین‌المللی، نمی‌توان به یک نتیجه مثبت دست یافت.»

از سویی‌هم، برخی آگاهان مسایل سیاسی حضور و نماینده از امارت اسلامی را در نشست‎های منطقه‌ای و جهانی مهم عنوان می‌کنند.

سید جواد سجادی، آگاه مسایل سیاسی به طلوع‌نیوز گفت: «بدون شک افغانستان کلید ثبات منطقه است؛ اما افغانستان خود نیازمند ثبات است و کلید ثبات افغانستان در نظر گرفتن حقوق و آزادی‌های مردم و مشارکت اقوام در قدرت است.»

خلیل احمد نادم، آگاه دیگر سیاسی می‌گوید: «اگر نماینده افغانستان باشد در آن نشست باشد، طبیعی است که موضع‌گیری‌های مردم افغانستان را در آن‌جا انعکاس می‌دهد، خواست‌های مردم افغانستان را انعکاس می‌دهد و به سوالاتی که درباره افغانستان باشد، طبیعی است که به آن جواب می‌دهد.»

این درحالی‌ست که افغانستان از سال ۲۰۰۵ میلادی به حیث یکی از اعضای برنامه ویژه سازمان ملل متحد برای اقتصاد کشورهای آسیای مرکزی در این نشست پذیرفته شده است.

نشست برنامه ویژه سازمان ملل متحد برای اقتصاد کشورهای آسیای مرکزی یا سپیکا روز گذشته (جمعه) بدون حضور نماینده‌ای از امارت اسلامی در شهر باکو، در آذربایجان برگزار شد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x