نشست کشورهای آسیای مرکزی و اتحادیه اروپا در بیشکک برگزار شد

نشست نماینده‌های ویژه کشورهای آسیای مرکزی و اتحادیه اروپا در بیشکک پایتخت قرقیزستان برگزار شد.

دفتر نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای آسیای مرکزی گفته است که همکاری برای برقراری صلح و ثبات درازمدت در افغانستان و مساله‌ی مواد مخدر در این نشست به بحث گرفته شده است.

در این نشست رزا اوتونبایوا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان نیز شرکت کرده است.

دفتر نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای آسیای مرکزی نوشته است: «از وزارت امور خارجه قرقیزستان بابت میزبانی از نماینده‌های و فرستاده‌های ویژه اتحادیه اروپا قبل از برگزاری نشست دوحه درباره افغانستان سپاس‌گزاریم. با شرکای ما درباره این‌که چگونه می‌توانیم به گونه‌ی مشترک به صلح و ثَبات درازمدت در افغانستان کمک کنیم، گفت‌وگوی روشن‌گرانه داشتیم.»

نماینده امارت اسلامی در نشست بیشکک حضور نداشت.

از سویی‌هم برخی از آگاهان مسایل سیاسی برگزاری نشست بیشکک را قبل از نشست دوحه برای وضعیت کنونی افغانستان مهم می‌دانند.

ویس ناصری آگاه مسایل سیاسی به طلوع‌نیوز گفت: «هر دو کنفرانس برای بررسی اوضاع افغانستان و نشان دادن علاقه جهان، کشورهای مهم منطقه و آسیای میانه و اتحادیه اروپا برای مردم افغانستان یک گام مثبت و تحمل مثبت است.»

واحد فقیری یکی دیگر از آگاهان گفت: «فکر می‌کنم جهان می‌خواهد به افغانستان کنمک کند، و این به ما [امارت و افغان‌ها] ارتباط دارد که چگونه از این فرصت‌های خوب برای افغانستان سود ببریم.»

قرار است تا چهار روز دیگر نشست دوحه درباره افغانستان به میزبانی دبیرکل سازمان ملل متحد در قطر برگزار شود؛ گماشتن نماینده ویژه برای افغانستان و گفت‌وگو روی مسایل کلیدی کشور محور این نشست خواهد بود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x