نفی بحران اقتصادی؛ ملا متقی: این تبلیغات خارجی است

برخلاف سخنان قبلی ملا امیرخان متقی وزیر امور خارجه طالبان که به دلیل بحران اقتصادی در افغانستان از جامعه جهانی کمک خواسته بود، در سخنرانی اخیر خود، وجود بحران اقتصادی را تکذیب کرد.

وی در این مراسم که به مناسبت بازگشت حاجیان افغانستانی به کابل گرفته شده بود گفت: فاجعه اقتصادی در کشور تبلیغات است. پیش از این، اقتصاد افغانستان به تجارت مواد مخدر، فساد و اقتصاد جنگی وابسته بود.

ملامتقی همچنین گفت که تمرکز نظام آنها بر اجرای پروژه های بزرگ انکشافی در کشور است.

وزیر طالبان گفت: امروز دوباره اقتصاد تغییر کرده است، مثلا دیروز عرضه مواد مخدر برای 40 هزار معتاد هم یک اقتصاد بود، افغانستان که رتبه اول تریاک و هروئین در جهان بود، این هم یک اقتصاد بود. امروز اگر معتادان را جمع آوری کنید و تریاک را متوقف کنید، مسلماً اقتصاد آسیب خواهد دید.»

این موضع طالبان نیز ثبات ارزش افغانی را از دستاوردهای رژیم خود دانسته و گفته است که در افغانستان قحطی و فاجعه اقتصادی وجود ندارد.

این در شرایطی است که اخیراً طالبان از رسیدن بسته های نقدی هفتگی کمک های بشردوستانه بین المللی به افغانستان خبر نمی دهد.

منتقدان طالبان آنها را به دروغگویی متهم می کنند و می گویند که افغانستان را به زندان استخباراتی تبدیل کرده اند و در مورد اوضاع دروغ می گویند.

( تاند / ۹ جولای ۲۰۲۳)

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x