نماینده ایران: باید تعامل سازنده خود را با هیأت حاکمه افغانستان حفظ کنیم

سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل گفت: باید تعامل سازنده خود را با هیئت حاکمه سرپرستی افغانستان حفظ کنیم، این رویکرد به‌نفع همه، مردم افغانستان، همسایگان، کل منطقه و جامعه جهانی است.

امیرسعید ایروانی روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت در مورد افغانستان افزود: باید از تجربیات گذشته در انزوای طالبان درس بگیریم، ضروری است که افغانستان به سرنوشت مشابهی دچار نشود. ایران همچنان متعهد به همکاری نزدیک با سایر همسایگان، شرکای مربوطه و سازمان ملل است تا به صلح، امنیت و ثبات پایدار در افغانستان کمک کند.

سفیر ایران در سازمان ملل اضافه کرد: گزارش دبیرکل نشان می‌دهد که هیئت حاکمه سرپرستی افغانستان ثبات داخلی را حفظ کرده و اقتصاد افغانستان را مدیریت کرده‌اند، با این حال، حجم نیازهای بشردوستانه در افغانستان همچنان قابل توجه و فراگیر است.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل ادامه داد: توقیف دارایی‌های خارجی افغانستان و تحریم‌های یک‌جانبه به‌طور قابل‌توجهی وضعیت کنونی را تشدید کرده و موانع خارجی قابل‌توجهی را برای رسیدگی مؤثر به وضعیت انسانی در این کشور ایجاد کرده است.

ایروانی تصریح کرد: کمک‌های بشردوستانه باید بی‌طرفانه و بدون پیش‌شرط باشد و تضمین کند که بدون دخالت عوامل سیاسی یا خارجی به دست افراد نیازمند می‌رسد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: جامعه بین‌المللی باید به تعهدات بشردوستانه خود عمل کند و همبستگی و همدردی با مردم افغانستان را نشان دهد و به آنها امید و راهی برای آینده‌ای باثبات و مرفه‌تر ارائه دهد. آزادسازی دارایی‌های مسدودشده و لغو تحریم‌های یکجانبه برای حمایت و احیای اقتصاد افغانستان حیاتی است.

وی تأکید کرد: ما به‌عنوان یک کشور همسایه با مرز مشترک طولانی و میزبان میلیون‌ها افغان، به‌شدت نگران پیامدهای احتمالی وضعیت فعلی بر امنیت و ثبات کل منطقه، به‌ویژه برای کشورهای همسایه خود هستیم.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: به‌رغم برخی بهبودهای نسبی در وضعیت امنیتی، حضور مستمر گروه‌های وابسته به داعش و القاعده در افغانستان، همراه با قاچاق مواد مخدر، همچنان نه‌تنها برای افغانستان، بلکه برای کشورهای همسایه، کل منطقه و جامعه بین‌المللی تهدیدی جدی و فوری به‌شمار می‌رود.

وی ابراز کرد: بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، ممنوعیت قاچاق مواد مخدر در افغانستان به‌طور کامل اجرا نشده است و تجارت غیرقانونی مواد مخدر در افغانستان ادامه می‌یابد، علاوه بر این، نگرانی فزاینده‌ای در مورد گسترش آزمایشگاه‌های تولید و قاچاق مواد صنعتی مانند متامفتامین وجود دارد، این واقعیت که برخی از این فعالیت‌های غیرقانونی در طول مرزها صورت می‌گیرد، نگرانی‌های ما را تشدید می‌کند.

سفیر ایران در سازمان ملل اضافه کرد: به‌رغم درخواست‌های مکرر بین‌المللی برای تشکیل دولت فراگیر، هیئت حاکمه سرپرستی افغانستان هیچ پیشرفتی در جهت مشارکت واقعی قومی و سیاسی نداشته‌اند، به‌عوض، آنها محدودیت‌های شدیدتری را برای زنان و دختران افغان وضع کرده‌اند و دسترسی آنها به آموزش را به‌شدت محدود کرده‌اند.

ایروانی گفت: همچنین نگرانی‌هایی وجود دارد که مقامات افغانی عامدانه تلاش می‌کنند پیوندهای فرهنگی، زبانی و تاریخی افغان‌ها را با زبان فارسی از بین ببرند و تسلط فرهنگ پشتون را بر سایر گروه‌های قومی اعمال کنند و ساختار جمعیتی ولایات هزاره و تاجیکستان را تغییر دهند، این اقدامات پیامدهای منفی بر ثبات و امنیت افغانستان دارد و باید برای حفظ حقوق اولیه انسانی همه مردم افغانستان، این اقدامات لغو گردد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: ایران مجدداً حمایت خود را از تلاش‌های جاری سازمان ملل متحد از جمله یوناما، که برای تضمین صلح و ثبات در افغانستان، به‌ویژه با توجه به وضعیت کنونی، حیاتی است، تأیید می‌کند.

ایروانی افزود: ایران از ابتکار دبیرکل که در دوم ماه می در دوحه برگزار شد، که نمایندگان ویژه افغانستان از کشورهای مربوطه را گرد هم آورد، قدردانی می‌کند. ما همچنین از دومین نشست آتی در مورد این ابتکار حمایت می‌کنیم و امیدواریم که تحت رهبری سازمان ملل، جامعه بین‌المللی به ارائه کمک‌های بشردوستانه و توسعه‌ای حیاتی به افغانستان ادامه دهد.

سفیر ایران در سازمان ملل گفت: ما از انتصاب آقای فریدون سینیرلی‌اوغلو، هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل که مأموریت انجام یک ارزیابی مستقل برای یک رویکرد یکپارچه و منسجم برای رسیدگی به چالش‌ها در افغانستان را به‌عهده دارد، استقبال می‌کنیم. ما آماده همکاری نزدیک با او در انجام وظایفش هستیم.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: ما نیاز داریم و باید برای کمک به افغانستان در بازسازی اقتصاد و ایجاد شرایط مساعد برای مردم و همچنین برای بازگشت امن پناهجویان افغان به‌طور جمعی همکاری کنیم.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x