نهاد السیس: کشت کوکنار در جنوب افغانستان کاهش چشم‌گیر داشته است

یافته‌های نهاد پژوهشی بریتانیایی “السیس” نشان می‌دهد که کشت کوکنار در جنوب افغانستان در مقایسه با سال گذشته‌ی میلادی تا ۸۰ درصد کاهش یافته است.

این نهاد در گزارشی می‌گوید که کشت کوکنار در ولایت هلمند که پنجاه درصد تریاک افغانستان را در گذشته تولید می‌کرد، ۹۹ درصد کاهش داشته است.

این پژوهش بیش‌تر به میزان کشت کوکنار در ولایت‌های هلمند، نیمروز و قندهار پرداخته است.

اجمل زرمتی، آگاه مسایل سیاسی، می‌گوید: «این یک اقدام بسیار خوب است که هم مبارزه صورت می‌گیرد و هم تداوی صورت می‌گیرد ولی این کفایت نمی‌کند، باید کمک‌های جامعه جهانی در این راستا وجود داشته باشد.»

مصباح الدین مستعین، سخنگوی وزارت زراعت آبیاری و مالداری، می‌گوید: «سال گذشته نسبت به سال‌های پیش از آن، تولید گندم از ده تا چهل درصد در کشور افزایش یافته است.»

تصاویر ماهواره‌یی این نهاد نشان می‌دهند که در سال ۲۰۲۲ بیش از ۱۲۰هزار هکتار زمین و در سال ۲۰۲۳ کمتر از ۱هزار هکتار زمین در هلمند کوکنار کشت شده است.

بربنیاد یافته‌ها، کشاورزان به‌جای کوکنار، به کشت گندم و هینگ رو آورده‌اند.

فرید احمد، کشاورز در قندهار، به طلوع‌نیوز گفت: «خوب است که ممنوع شود. حکومت در قسمت گندم باید با ما کمک کند. در قسمت انبار و تخم گندم نیز مساعدت شود.»

سید ولی، کشاورز در هلمند، به گفت: «تریاک که ممنوع شد، مردم نمی‌توانند مصرف خود را به دست بیاورند. مردم پشت آب خیلی سرگردان اند. در گذشته در عمق ده متری زمین آب بود، حالا با حفر بیست متر چاه هم آب پیدا نمی شود.»

محمد جان یکی دیگر از کشاورزان هلمند، می‌گوید: «هرقدر زحمت که کشیده شود، هیچ چیزی به ما نمی‌ماند. برای نان خانواده خود حیران استیم. حتی وقتی شده که یک هفته نیز نان نداشتیم.»

در همین حال، بلال کریمی معاون سخنگوی امارت اسلامی یافته‌های این پژوهش را می‌ستاید و می‌افزاید که حکومت سرپرست متعهد به اجرای فرمان منع کشت کوکنار در سراسر افغانستان است.

آقای کریمی گفت: «خوب است که ما از همچون نهادها در عرصه اعتراف به پیش‌رفت‌های امارت اسلامی، شاهد باشیم ولی کارکردهای امارت اسلامی در عرصه مواد مخدر در تمام کشور بسیار اثرگذار بود و طبق فرمان امیرالمومنین، کشت، تولید، قاچاق و پروسس مواد مخدر ممنوع قرار داده شده است.»

در این گزارش آمده است که میزان کشت کوکنار در سال ۲۰۲۲ در هلمند ۵۲ درصد و در سال ۲۰۲۳ به صفر رسیده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x