نورالدین عزیزی: تا سه سال به خودبسندگی می‌رسیم

نورالدین عزیزی سرپرست وزارت صنعت و تجارت در مناظره طلوع‌نیوز گفته است که افغانستان در حال حاضر با ۶۰ کشور روابط بازرگانی دارد و بیشترین داد و ستد با هند، چین و پاکستان صورت می‌گیرد.

سرپرست وزارت صنعت و تجارت در این برنامه همچنان گفته است که افغانستان تا سه سال آینده به خودبسندگی می‌رسد و شهروندان کشور دیگر متکی به کمک‌های بشردوستانه نخواهند بود.

آقای عزیزی افزوده که امارت اسلامی برای رشد اقتصادی کشور برنامه‌هایی روی دست دارد و تمامی بودجه را از عواید داخلی تمویل می‌کند.

نورالدین عزیزی در این برنامه گفت: «تقریبا با بیش از شصت کشور ما صادرات داشتیم و بزرگ‌ترین صادرات حقیقت است که به کشورهای هند، پاکستان و چین داشتیم البته بعد از این ما کوشش می‌کنیم که هدف آسیای میانه باشد و همچنان روسیه.»

این مقام حکومت سرپرست امارت اسلامی افزوده که امارت اسلامی در تلاش است تا تمامی بودجه‌ را از عواید داخلی تمویل کند و در رشد کشاورزی، صنعت و معادن نیز کارهایی جریان دارند. به گفته‌ی او، معادن کشور نظر به شرایط افغانستان به قرارداد داده می‌شوند.

او افزود: «در سه سال آینده می‌رویم به سوی خودکفایی انشاءالله. بیلانس تجارت خود را به امید خدا برابر می‌سازیم.»

آقای عزیزی درباره عواید داخلی افزود: « بودجه ما باید از عواید داخلی تمویل شود، نه از کمک‌های خارجی. ما باید نیاز به کمک خارجی نداشته باشیم، تا فعلا بودجه که ما مصرف می‌کنیم از عواید داخلی است.»

نورالدین عزیزی پذیرفته است که مشکلات در بخش ویزای بازرگانان وجود دارد؛ اما با آن‌هم صادرات در دوسال پسین تا دو برابر افزایش یافته است.

خانجان الکوزی عضو هیات مدیره اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری که در مناظره طلوع‌نیوز حضور داشت گفت: «آمارها نشان می‌دهند که صادرات ما از مواد مدنی و صادرات عنعنوی ما نظر به گذشته دو و نیم برابر بیشتر شده.»

سید مسعود آگاه مسایل اقتصادی نیز در این مناظره حضور داشت. او در باره     گفت: «پایین آمدن سطح مصرف در حقیقت افزایش صادرات است. معنا دارد که مصرف در داخل پایین می‌آید و در حقیقت گریز می‌شود به صادرات، این جزء اساسی تیوری است که ما کار می‌کنیم، همین لحظه چنین است.»

نورالدین عزیزی همچنان در این مناظره افزوده که پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، تمامی زیرساخت‌ها تخریب شده و تمامی دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان به کشورهای دیگر انتقال داده شده است؛ اما امارت اسلامی توانسته است که به چالش‌های اقتصادی رسیدگی بهتر کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x