نورالدین عزیزی در سفر به ایران بر توسعه تجارت و ترانزیت تاکید ورزید

نورالدین عزیزی سرپرست وزارت صنعت و تجارت به رهبری هیاتی به ایران رفته و در دیدار با والی سیستان و بلوچستان روی توسعه تجارت و ترانزیت با ایران تاکید ورزیده است.

وزارت صنعت و تجارت اعلام کرده است که در این دیدار در کنار افزایش صادرات به ایران، درباره ایجاد یک کمیته فنی در بندر چابهار به هدف آوردن تسهیلات برای بازرگانان دو طرف توافق شده است.

سردار محمد کرمی والی سیستان و بلوچستان ایران هم‌زمان به عنوان نماینده ویژه رییس‌جمهور آن کشور در مرز میان ایران و افغانستان نیز کار می‌کند.

آخندزاده عبدالسلام جواد سخن‌گوی وزارت صنعت و تجارت در پیوند به سفر هیات از کابل به سیستان و بلوچستان گفت: «جهت توسعه و تقویت تجارت میان دو کشور و ترانزیت از مسیر چابهار بحث همه جانبه شده است محترم نورالدین عزیزی با اشاره به یک سلسله مشکلات در تجارت میان دو کشور به رفع آن‌ها تاکید کرده است.»

در همین حال اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان گفته است که در حال حاضر صادرات به ایران در مقایسه به واردات از آن کشور، اندک است.

محمد یونس مهمند معاون اول اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری با اشاره به اهمیت روابط اقتصادی با ایران گفته است که افغانستان می‌تواند از مسیر ایران، به کشورهای دیگر مانند چین، هند و ترکیه نیز صادرات داشته باشد و ایجاد سهولت‌ها در این زمینه، نقش ارزنده دارد.

آقای مومند گفت: «در این اواخر ما ترانزیت بسیار خوب با اروپا داشتیم و فعلن هم بازرگانان منتظر ترین هستند که بیاید از طریق ترین برای ما ترانزیت ارزان تمام می‌شود ما در ترانزیت هیچ نوع مشکلاتی نداریم چی از طریق موتر بوده یا راه‌آهن.»

سید مسعود آگاه مسایل اقتصادی گفت: «ایرانی‌ها یک منبع سرمایه است و خود شان نیز در صدور سرمایه‌گذاری است زمینه‌ها ایجاد شده که ایرانی‌ها سرمایه‌گذاری کنند و ما دروازه باز سرمایه‌گذاری ایران را می‌پذیریم.»

بر اساس اطلاعات وزارت صنعت و تجارت، افغانستان در سه ماه نخست سال روان میلادی به ارزش ۶۹۵ میلیون دالر با ایران دادوستد داشته که ۱۴ میلیون دالر را صادرات تشکیل می‌دهد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x