نگرانی آگاهان از مبهم‌بودن سیاست روسیه در برابر افغانستان

روسیه در حالی که با امارت اسلامی روابط دیپلماتیک دارد؛ اما از معدود کشورهایی است که در نزدیک به سه سال گذشته، همواره از تهدیدهای ناشی از خاک افغانستان برای منطقه نگرانی کرده است.

به تاز‌گی سرگئی شویگو، دبیر شورای امنیت روسیه، در یک نشست در قزاقستان مدعی شده است‌ که گروه‌های هراس‌افکن در افغانستان اردوگاه ساخته و از این طریق، امنیت کشورهای آسیای میانه را با خطر روبه‌رو کرده اند.

این در حالی است که به تازگی روسیه از تلاش‌ها برای بیرون‌کشیدن نام امارت اسلامی از فهرست سیاه هراس‌افکنی این کشور خبر داده و همین گونه، از عضویت افغانستان در سازمان همکاری‌ شانگهای پشتیبانی کرده است.

این رویکرد با نگرانی روسیه، برخی نگرانی‌هایی را از چگونگی سیاست این کشور در برابر افغانستان به میان آورده ‌است.

محمدزلمی افغانیار پوپل، رییس «جریان همبستگی ملت واحد افغانستان»، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «روابط روسیه با افغانستان در شرایط فعلی دوپهلو هست؛ از یک طرف بر مبنای تعامل صحبت‌هایی می‌داشته باشند و از طرفی دیگر اراکین بلندرتبه‌ی این کشور موضوعاتی را بیان می‌کنند که در آن ناآرامی مطرح بحث است.»

این آگاهان با تأکید بر این که نگرانی‌های مطرح‌شده‌ از سوی روسیه نیازمند بررسی دقیق است، می‌گویند که ادامه‌ی این رویکرد در خصوص افغانستان، می‌تواند به زیان افغانستان تمام شده و به رقابت کشورها در مسئله‌ی افغانستان بینجامد.

یوسف امین زازی، آگاه مسائل سیاسی و امنیتی، در این باره می‌گوید:

«از یک طرف تعامل می‌خواهند و از طرفی دیگر متهم می‌سازند؛ر این برای چیست؟ اگر واقعاً این جا تروریزم وجود داشته باشد و امنیت جهان و منطقه تهدید شود، باید شورای امنیت و کشورها در این مورد تصمیم بگیرند و به مردم افغانستان اسناد ارائه کنند.»

صادق شینواری، دیگر آگاه مسائل سیاسی و امنیتی، نیز در این باره می‌گوید: «باید امارت اسلامی در رابطه به این نگرانی‌های کشورهای منطقه در مورد خطرات احتمالی از خاک افغانستان، اسناد و مدارک ارائه کنند.»

این در حالی است که اکنون روسیه میزبان سرپرست وزیران معارف، تحصیلات عالی و کار و امور اجتماعی امارت اسلامی است که شورای امنیت سازمان ملل متحد بر سفر آن‌ها محدودیت وضع کرده بود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x