نگرانی از محدودیت‌ها؛ کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل به کابل خواهد آمد

ولکر ترک، کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، محدودیت‌های پسین در برابر زنان در افغانستان را نگران کننده خوانده است.

آقای ترک در یک گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفته است که برای بررسی اوضاع حقوق بشر به ویژه زنان به افغانستان سفر می‌کند و با شماری از مقام‌های امارت اسلامی در این باره دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

ولکر ترک در این باره گفته است: «افغانستان بدترین بدترین‌ها است و این بیانی است که باید برای جهان در شمال و جنوب یادآوری شود که تفکر انحرافی می‌تواند منجر به چه چیزی شود و منظور من از سرکوب زنان به گونه‌ای بی‌نظیر است ما باید در نهایت به همبستگی با زنان و دختران افغانستان عمل کنیم و باید اطمینان حاصل کنیم که این سرکوب‌ها نمی‌توانند در آینده عادی شده و به هنجار تبدیل شود.»

در همین حال، شماری از بانوان می‌گویند که امارت اسلامی در باره منع زنان از کار در نهادها و مساله آموزش باید تجدید نظر کند.

سیما گل جمالی، فعال حقوق زن، می‌گوید: «امید به زندگی رفته رفته کاهش پیدا می‌کند علاوه بر زنان جمعیت کثیری از مردان هم بی‌کار شدند ما از مسوولینی که این دستورات را صادر می‌کنند می‌خواهیم که دستورات خود شان را پس بگیرند و اجازه بدهند زنان به وظایف شان برگردند.»

احسان الله احسان، عالم دین، چنین دیدگاه دارد: «حقوق بشر مخصوصا حقوق زنان زمانی در هر کشوری تامین می‌شود که زن‌ها بتوانند تحصیل بکنند بتوانند در بیرون کار بکنند در سیاست دخیل بوده باشند و در اجتماع و فرهنگ دخیل بوده باشند.»

از سویی‌هم، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، ادعای آقای ترک را رد می‌کند و می‌گوید که تلاش می‌ورزند که حقوق زنان تمامی بر بنیاد شریعت داده شود.

آقای مجاهد گفته است: «این ادعا درست نیست ما تلاش می‌کنیم که به تمام نارسایی‌ها رسیدگی صورت گیرد همه حقوق که در شریعت اسلامی به خانم‌ها داده شده ما برای آنها می‌دهیم.»

پیش از این، هماهنگ کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد در افغانستان گفته است که مارتین گریفیتس معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه در آینده نزدیک برای گفت‌وگو با مقام‌های امارت اسلامی به افغانستان سفر می‌کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x