نگرانی ایران از سیاست های اشتباه آمریکا در افغانستان

حسین امیرعبداللهیان در حاشیه نشست همسایگان افغانستان بر اهمیت همکاری‌های منطقه‌ای مشترک چهار کشور ایران، چین، روسیه و پاکستان تاکید کرد و گفت: همسایگان افغانستان بیش از هر زمان کشور دیگری نگران آینده افغانستان هستند.

وی بر نگرانی ایران از تروریسم و افراط گرایی و سیاست های نادرست آمریکا در تداوم توسعه تروریسم و ناامنی در افغانستان تاکید کرد و افزود: افغانستان بیش از آنکه نیاز به مداخله غرب، آمریکا و کنشگران دیگری داشته باشد به همکاری ها و راه حل های منطقه ای نیاز دارد. کنشگرانی که بیش از دو دهه است که این کشور مهم منطقه را به سمت فقر و بی ثباتی سوق داده اند.»

وی افزود: آمریکا و متحدانش هم به‌عنوان اشغالگر در عملکرد دو دهه گذشته در افغانستان و هم به‌عنوان عضوی از سازمان ملل مسئول شرایط پیش‌آمده در افغانستان هستند.

امیرعبداللهیان همچنین بر ضرورت مدیریت اوضاع اقتصادی افغانستان تاکید کرد و فشارهای اقتصادی در افغانستان را یکی از آثار افزایش مهاجرت مهاجران و برخی ناامنی ها به سمت کشورهای همسایه دانست.

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به موضوع مواد مخدر در افغانستان گفت: مشکل مواد مخدر در 20 سال اشغال آمریکا نه تنها حل نشد، بلکه کشت و قاچاق مواد مخدر در افغانستان چندین برابر شد.

امیرعبداللهیان با تاکید بر اینکه موضوع محرومیت تحصیلی زنان و دختران و سلب فرصت حضور اجتماعی زنان و دختران در افغانستان دغدغه ای برای ایران است، افزود: ایران آمادگی دارد به معارف و آموزش تعلیمی افغانستان کمک بیشتری کند. دختران و زنان با کمک سازمان ملل و تشویق حاکم موقت در این زمینه حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: توصیه اکید ما به هیئت حاکمه افغانستان این است که به وعده خود مبنی بر تشکیل یک دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام افغانستان عمل کند.

امیرعبداللهیان در پایان بر ضرورت پایان بخشیدن به تنش ها در مرزهای مشترک با همسایگان افغانستان تاکید کرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x