نگرانی برنامه جهانی غذا: ۲۰ میلیون تن در افغانستان شب‌ها گرسنه می‌خوابند

مسوول برنامه جهانی غذا سازمان ملل متحد در افغانستان می‌گوید که ۲۰ میلیون تن در افغانستان شب‌ها گرسنه می‌خوابند و غذای کافی ندارند.

شائو لی، مسوول برنامه جهانی غذا برای افغانستان، روز یک‌شنبه، ۲۴ ثور، در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «اسکای نیوز» در لندن گفت که با روی‌کارآمدن طالبان، فرصت‌های شغلی در این کشور شدیداً کاهش یافته است.

وی افزود: «هر روز، حدود۲۰ میلیون تن در افغانستان غذای کافی ندارند و گرسنه می‌خوابند، و چهار میلیون مادر و کودک در معرض خطر سوء‌تغذیه هستند و خطر مرگ وجود دارد. پس از آگست سال ۲۰۲۱، بنیاد اقتصادی افغانستان سقوط کرده است. سه سال گذشته خشک‌سالی وجود داشته و قیمت مواد غذایی نیز افزایش یافته است.»

به گفته او، دو بحران کاهش تولید مواد غذایی به‌دلیل خشک‌سالی و نداشتن توانایی خرید مواد غذایی به‌دلیل گسترش فقر و نبود شغل، همزمان دامن‌گیر مردم افغانستان شده است.

برنامه جهانی غذا سازمان ملل متحد می‌گوید که سوءتغذیه حاد در ۲۵ از ۳۴ ولایت این کشور بالاتر از آستانه اضطراری شدن است و انتظار تشدید این روند می‌رود.

این نهاد تصریح کرد که حدود نیمی از کودکان زیر پنج سال و یک‌چهارم زنان باردار و شیرده در ۱۲ ماه آینده به حمایت حیاتی غذایی نیاز دارند.

برنامه جهانی غذا می‌افزاید که برای شش ماه آینده به ۱.۴۶ میلیارد دالر برای عملیات کمک‌رسانی خود در افغانستان نیاز فوری دارد.

این در حالی است که با تسلط طالبان بر افغانستان، کشورهای جهان و سازمان‌های مددرسان همواره از وضعیت وخیم بشری در این کشور هشدار داده‌اند.

گفتنی است که دفتر هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد (اوچا) گزارش داده که تغییرات آب‌وهوا در افغانستان دسترسی خانواده‌ها به آب را ۶۰ درصد کاهش داده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x