نیاز به ثبات و امنیت در افغانستان!

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه ایران در امور افغانستان هفته گذشته برای دیدار با مقامات طالبان به کابل سفر کرد. این اولین سفر یک مقام ایرانی به افغانستان از زمان سقوط دولت قبلی است!

کاظمی قمی گفت که به دنبال هماهنگی جدید بین کشورها در مورد افغانستان است. او همچنین تاکید کرد که برخی کشورها به نام مبارزه با تروریسم به دنبال راه اندازی جنگ نیابتی در افغانستان هستند. نماینده ویژه ایران در خصوص موضع ایران در خصوص به رسمیت شناختن دولت طالبان گفت: ایران به خواست مردم افغانستان احترام می گذارد!

او اظهار داشت، واقعیت این است که ایران چند نگرانی مهم در مورد افغانستان دارد که مهمترین آنها تداوم بی ثباتی در این کشور است. بی ثباتی باعث ناامنی می شود و می تواند به سرعت به کشورهای همسایه از جمله ایران که مرزهای طولانی با افغانستان دارد سرایت کند!

او افزود وجود ناامنی می تواند بر همکاری های اقتصادی، سیاسی، بین المللی و فرهنگی تاثیر بگذارد. بنابراین ایجاد ثبات و امنیت در افغانستان برای تهران بسیار مهم است!

آقای قمی اظهار داشت که ایران تلاش می‌کند میزبان خوبی برای افغان‌ها باشد، اما از سوی دیگر با وجود تحریم‌های سخت و مشکلات اقتصادی، در پذیرش تعداد زیادی از پناهجویان افغان با مشکل مواجه است. این یک معضل مهم است!

به گفته آقای قمی، وجود داعش و ترورهای کورکورانه این گروه علیه مردم شیعه و سنی افغانستان با هدف ایجاد تفرقه و بی ثباتی جای نگرانی دارد و به وجود بی ثباتی و ناامنی در افغانستان برمی گردد!
ایرنا اینگلیش
۲۰۲۱/۲۰/۱۱

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x