هشدار تازهٔ سازمان ملل؛ «اگر به افغان ها کمک های بیشتر فراهم نشود٬ بحران بیشتر میشود»

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان «یو ان اچ سی آر» هشدار می‌دهد که اگر با افغانستان کمک‌های قوی جامعه جهانی صورت نگیرد، افغان‌ها ممکن بیش از حد تحت فشار قرار گیرند و منجر به فقر، خطرات حفاظتی و آواره شدن بیشتر مردم در این کشور شود.
این اداره در یک گزارش تازه خود که روز چهارشنبه منتشر کرده، گفته که نیازمندی‌های مردم در افغانستان بسیار است و تنها کمک‌های بشری برای مهار کردن بحرانی بسنده نیست که به دلیل دهه‌ها جنگ، حاکمیت دوباره طالبان و حوادث طبیعی در این کشور به میان آمده است.
«یو ان اچ سی آر» همچنان گفته که هرچند پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، دیگر جنگ عامل اساسی بی‌جا شدن مردم نیست، اما هنوز هم ۳،۲۵ میلیون تن بی‌جا شدۀ داخلی در این کشور وجود دارد و همچنان ۵،۵۳ میلیون افغان دیگر به‌عنوان پناهجو در کشورهای منطقه ثبت شده‌اند.
کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان «یو ان اچ سی آر» در این گزارش به زلزله‌های اخیر در ولایت هرات افغانستان و اخراج بیش از ۱،۷ میلیون مهاجر افغان از پاکستان اشاره کرده و گفته که آن‌ها پیش از این بحران‌ها تخمین کرده بودند که ۲۹،۲ میلیون افغان به کمک‌های بشری در این کشور نیازمند اند.
این سازمان در حالی بر افزایش کمک‌ها با افغان‌ها تأکید می‌کند که برخی از برگشت کننده‌گان از پاکستان به افغانستان نیز می‌گویند که نیاز اشد به کمک دارند.
عبدالله یکی از کسانی است که تازه به افغانستان برگشته و در مورد به رادیو آزادی چنین گفت:
“نیاز به کمک بسیار است، این‌جا کرایه خانه‌ها هم بلند شده است که از شش‌ونیم هزار گرفته تا ۱۰ هزار کرایه است، روزی‌که من خانه گرفتم سه خانه کوچک را به هفت هزار افغانی برایم گفتند، اما مشکل پناهجویان برگشته بسیار زیاد است، زمستان هم نزدیک و یخ خواهد بود و شما می‌دانید که در خیمه گذاره نمی‌شود.”
گل‌نامه یکی از برگشت کننده‌گان دیگر افغان از پاکستان می‌گوید که سرپناه ندارند و با نزدیک شدن زمستان هنوز هم در یک خیمه زنده‌گی می‌کند:
“شوهرم فوت کرده است، تنها من استم و پنج فرزند دارم، به خویشاوندان خود زنگ زدم، اما آن‌ها می‌گویند که این‌جا بدون تذکره و ضمانت به کسی خانه کرایه داده نمی‌شود، پل و پلوان ندارم که آنرا فروخته و بخورم و خانه هم ندارم پس در همین خیمه زنده‌گی می‌کنم.”
آصف درانی نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان روز چهارشنبه در یک نشست در اسلام‌آباد گفت که از شروع ماه اکتوبر سال روان تا کنون نزدیک به ۴۵۰ افغان به کشور خود برگشته اند.
آقای درانی همچنان گفته به کسانی گفته شده که از پاکستان بیرون شوند که اسناد قانونی بودوباش در این کشور ندارند.
در همین‌حال، برخی کارشناسان و محققین سازمان ملل متحد نیز روز گذشته در یک نشستی در جنوا گفته اند که آنعده از افغان‌های که به زور از پاکستان به افغانستان فرستاده می‌شوند، با تهدیدات زیاد روبه‌رو شده می‌توانند.
آنان ادعا کرده‌اند که اقلیت‌های مذهبی و کارمندان حکومت پیشین با برگشت‌شان به افغانستان با محاکمه روبه‌رو خواهند شد.
ریچارد بنت گزارش‌گر ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان هم از برخورد پاکستان با پناهجویان افغان ابراز نگرانی کرده و از پاکستان خواسته که برای میزبانی از پناهجویان افغان به حمایت حیاتی خود ادامه بدهد.
اما حکومت پاکستان که از اول نومبر به این طرف روند بیرون کردن افغان‌های فاقد اسناد را آغاز کرده، هنوز به این خواست‌ها پاسخ مثبت نداده‌است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x