هشدار سازمان صحی جهان از کمبود بودجه در افغانستان

سازمان صحی جهان از کمبود بودجه در افغانستان هشدار داده و گفته است که در صورت ادامه کمبود بودجه، میلیون‌ها افغان خدمات صحی نجات‌دهنده نخواهند داشت.

سازمان صحی جهان روز یک‌شنبه، ۲ میزان، با نشر پیامی در شبکه ایکس نوشته که مشارکت این سازمان با اهداکننده‌گان و شرکا، مراقبت‌های صحی حیاتی را برای افغانستان به ارمغان آورده است.

این نهاد خواستار افزایش سرمایه‌گذاری در ارایه خدمات صحی در افغانستان، به‌ویژه در مناطق محروم که به‌دلیل بحران انسانی جاری به شدت کمبود منابع و آسیب‌پذیر هستند، شده است.

سازمان صحی جهان افزوده است: «پس از دهه‌ها بی‌ثباتی، تشدید شده توسط خشکسالی شدید و بلایای طبیعی، افغانستان در حال حاضر با یک بحران طولانی ‌مدت بشردوستانه مواجه است و میلیون‌ها تن با فقر یا عدم دسترسی به صحت و غذا زنده‌گی می‌کنند و آن‌ها را در معرض خطر شدید سوءتغذیه و شیوع بیماری قرار می‌دهد.»

این نهاد بین‌المللی صحی تصریح کرده است که به ۱۲۵ میلیون دالر بودجه اضافی برای ادامه تامین نیازهای بهداشتی اولیه تا باقیمانده سال ۲۰۲۳ نیاز دارد.

طبق گفته‌های سازمان، ۲۸.۸ میلیون ان در افغانستان به کمک‌های فوری نیاز دارند، در حالی که این رقم قبل از آگست سال ۲۰۲۱، ۱۸.۴ میلیون تن بود.

این در حالی است که پیش از این نیز سازمان‌های کمک‌رسان از کمبود بودجه در افغانستان هشدار داده بودند.

با روی‌کارآمدن طالبان در افغانستان، نهادهای صحی بین‌المللی از وضعیت سکتور صحت در کشور نگرانی کرده‌اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x