همانند دیگر امپراتوری ها، ایالات متحده در افغانستان با گزینه های سختی روبرو است!

ایالات متحده می خواهد طولانی ترین جنگ خود را پایان دهد و از افغانستان که توسط برخی گورستان امپراتوری ها خوانده می شود خارج شود. اما ضرب الاجل ۱ می نامشخص به نظر می رسد!

جو بایدن رئیس جمهور آمریكا تحت فشار مردم آمریكا كه خواهان خروج از افغانستان هستند تصمیم خواهد گرفت كه آیا مهلت اول می برای عقب نشینی ۲۵۰۰ سرباز باقیمانده آمریكایی را رعایت كند یا خیر!

رهبر جدید ایالات متحده اخیرا گفته است که با وجود تهدیدهای طالبان برای خشونت بیشتر، رعایت مهلت مقرر دشوار خواهد بود!

دولت بایدن در تلاش است تا فشارهای بین المللی بر طالبان و دولت اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان را برای دستیابی به توافق صلح و آتش بس قبل از موعد مقرر اعمال کند!

واشنگتن و متحدانش می ترسند که اگر طالبان قدرت را دوباره در افغانستان به دست بگیرند، می توانند پناهگاهی برای تروریست ها جهت برنامه ریزی برای حمله به اهداف غربی فراهم کنند!

اما بایدن مانند هر یک از پیشینیان خود از زمان حمله ۲۰۰۱ در تلاش است تا نیروهای خود را به خانه بیاورد، در حالی که اطمینان می دهد طالبان قدرت را به دست نمی گیرند، از حقوق بشر و زنان سو استفاده نمی کنند و یا به تروریست های بین المللی پناه نمی دهند!

بازگشت طالبان به قدرت می تواند اثبات می کند که افغانستان قبرستان امپراتوری ها است! طی دو دهه، متحدان ایالات متحده و ناتو میلیاردها دالر سرمایه گذاری کرده و جاده ها، مدارس، کلینیک ها و نیروگاه ها را ساخته اند. هدف این بوده است که جامعه ای را که در اثر رقابت های مذهبی و قومی شکافته شده است، به یک دموکراسی نمونه تبدیل کند!

اما افغان ها به شدت از حضور نیروهای خارجی در خاک خود ناراضی هستند. سوال بزرگی که وجود دارد این است که آیا ایالات متحده بار دیگر افغانستان را مانند سال ۱۹۹۰ برای رقابت های قدرتمند داخلی، قومی، مذهبی و منطقه ای رها خواهد کرد؟

ارتش آمریكا سلاح های قدرتمندی از جمله طیاره های بدون سرنشین و جنگنده دارد كه می تواند به سربازان افغان در جلوگیری از تلاش طالبان برای تصرف كابل و سایر شهرها كمك كند. اما احساسات عمومی در ایالات متحده خاتمه طولانی ترین جنگ آمریکا را ترجیح می دهد!

در صورت خروج نیروهای آمریكا و ناتو، آیا حملات هواپیماهای بدون سرنشین، كمك نظامی و كمك های خارجی افغان ها را قادر می سازد تا كشور خود را متحد ساخته و دهه ها جنگ را خاتمه دهند؟
نیوز دیکودر
۲۰۲۱/۱۰/۴

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x