هند،‌ روسیه و چین: از قاچاق مخدرات و وضعیت بشری در افغانستان نگرانیم

هند، روسیه و چین با اظهار نگرانی از افزایش قاچاق مواد مخدر از افغانستان، تعهد کردند که برای مبارزه با آن در منطقه کار‌های بیشتری انجام دهند. 

این سه کشور در یک اعلامیهٔ مشترک گفته اند که گسترش قاچاق مواد مخدر از افغانستان و فراتر از آن تهدید جدی را متوجه امنیت و ثبات منطقه کرده و برای سازمان‌های تروریستی پول فراهم می‌کند. 

افغانستان، به دنبال سقوط حکومت به حمایت غرب و تسلط گروه طالبان در ماه اگست، پس از قطع یک‌بارگی میلیارد‌ها دالر معاونت خارجی با بحران شدید اقتصادی مواجه شده است.این سه کشور خواهان فراهم آوری کمک‌های بشری فوری و بدون مانع به افغانستان شدند و از طالبان خواستند تا به نقش مرکزی ملل متحد در افغانستان احترام بگذارند.

آقای جی‌شنکر در یک تویت نوشته است که طالبان باید بر اساس فیصله نامهٔ شماره ۲۵۹۳ شورای امنیت ملل متحد به گروه‌های دهشت افگنی، به شمول لشکر طیبه و جیش محمد اجازه ندهند از خاک افغانستان برای فعالیت‌های تروریستی استفاده کنند.

حکومت پاکستان روز سه شنبه ۲۳ نومبر (دوم قوس) به هند اجازه داد تا از قلمرو زمینی آن کشور گندم کمکی دهلی جدید را برای افغانستان ارسال کند.فواد چوهدری، وزیر اطلاعات پاکستان در یک کنفرانس خبری گفت: “ما اجازهٔ عبور ۵۰۰ هزار تن گندم را که هند می‌خواهد به افغانستان روان کند، تصویب کردیم.”

پیش از این، دیبرا لاینز، نمایندهٔ ویژهٔ ملل متحد در افغانستان هشدار داده بود که وضعیت فعلی، خطر افراط گرایی را در افغانستان افزایش داده و ادامه وخامت وضعیت اقتصادی، زمینه را برای اقتصاد غیررسمی از جمله قاچاق مواد مخدر، اسلحه و قاچاق انسان فراهم کرده که این پدیده‌ها ابتدا افغانستان را آسیب خواهد رساند و سپس به تمام منطقه سرایت خواهد کرد.

گروه طالبان و سازمان‌های جهانی به شمول ملل متحد و صلیب سرخ هشدار داده‌اند که ادامه این وضعیت افغانستان را به یک بحران عظیم اقتصادی می‌کشاند.برنامه جهانی غذا ملل متحد آمار داده است که حدود ۲۴ میلیون نفر یا ۶۰ درصد جمعیت افغانستان با گرسنگی حاد روبرو اند.
پشتو صدای آمریکا
۲۰۲۱/۲۷/۱۱

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x