واکنش امارت اسلامی به تشکیل احزاب در بیرون از افغانستان

حاکمان طالب، به دنبال تغییر چهره پایتخت

امارت اسلامی می‌گوید که اعلام حزب تازه در بیرون از کشور، راه‌حل برای مشکلات افغانستان نیست.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، در واکنش به ایجاد حزب تازه که از سوی رحمت الله نبیل رییس پیشین امنیت ملی اعلام شده است، می‌گوید که این افراد در داخل افغانستان آزمون شان را داده‌اند.

رحت الله نبیل روز گذشته حزبی را زیر نام “حزب ملی آزادی افغانستان” اعلام کرد. آقای نبیل در هنگام اعلام این حزب، از جامعه جهانی، کشورهای همسایه و چهره‌های سیاسی خواست که برای آغاز گفتمان ملی اقدام کنند.

ایجاد نظام غیرمتمرکز، یکی از هدف‌های مهم این حزب اعلام شده است.

آقای مجاهد گفت: «اعلام احزاب و اعلام تحرکات راه‌حل مشکل نیست چون آن‌ها یک بار تجربه شده‌اند حتی اگر صد بار رنگ و پوش خود را عوض کنند، افغان‌ها آنها را می‌شناسند امتحان هم دادند و نتیجه نداند. دیگر نباید برای افزایش درد افغان‌ها تلاش کرد.»

رحمت الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی، گفته است: «برای عبور از بحران جاری و تامین صلح پایدار در کشور سهم گیری در تدویر مجلس بزرگ موسسان به اشتراک نمایندگان منتخب مردم و طرف‌های ذی دخل در قضایای کشور می‌باشد.»

پس از سقوط نظام جمهوری، شماری از احزاب و گروه‌هایی شکل گرفته‌اند.

آگاهان مسایل سیاسی به این باوراستند که اعلام احزاب در بیرون از کشور اثری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد.

توریالی زازی، آگاه مسایل سیاسی، می‌گوید: «این احزاب که در خارج از کشور تأسیس شده یا در حال تأسیس هستند، این‌ها همه احزاب شناخته شده‌ای هستند که مردم ما کاملاً آن‌ها را می‌شناسد.»

تا اکنون ۷۳ حزب سیاسی در افغانستان از وزارت عدلیه جواز فعالیت گرفته‌اند؛ اما بسیاری از سران این احزاب کشور را ترک کرده و در بیرون بودوباش دارند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x