واکنش ا.ا به گفت‌وگوی رهبران تاجیکستان و فرانسه درباره‌ی افغانستان

امام علی رحمان و امانول مکرون، رهبران تاجیکستان و فرانسه درباره‌ی همکاری‌های مشترک جامعه جهانی برای پشتیبانی از صلح و ثبات در افغانستان گفت‌وگو کرده‌اند.

ریاست جمهوری تاجیکستان در یک خبرنامه نوشته است که رییسان جمهور دو کشور در این گفت‌وگو اوضاع سیاسی، اجتماعی و اقتصادی افغانستان را بررسی کرده‌اند.

امارت اسلامی در واکنش به این گفت‌وگوی تلفنی، می‌گوید که صلح و ثبات در افغانستان تامین است و نیاز به نگرانی نیست.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی، گفت: «باید کشورها مکلفیت‌ها و مسوولیت‌های خود را در رابطه به این که روابط خود را برقرار بسازد و تامین بکند، تکمیل بکند گام‌های خود را بردارند ولی در مورد وضعیت امنیتی این که صلح و ثبات است، در کشور تامین است الحمدالله، تمام قلمرو کشور زیر یک امنیت سرتاسری قرار دارد.»

در بیش از پانزده ماه گذشته، پنج نشست منطقه‌یی به شمول نشست سازمان همکاری‌های شانگهای، فارمت مسکو، پیمان امنیت جمعی  برگزار شده‌اند و نمایندگان کشور دیدگاه‌های شان را در باره‌ی افغانستان ابراز کرده‌اند.

شماری از آگاهان سیاسی، تامین صلح و ثبات در افغانستان را به سود کشورهای منطقه می‌دانند.

صدیق منصور انصاری، موسس جرگه سیاسی مردمی افغانستان، می‌گوید: «کشورهای همه ملل جهان و ملل منطقه و زمام‌داران شان می‌دانند که ثبات و امن پایدار در افغانستان مترادف ثبات و امن پایدار در کشورهای منطقه و جهان است.»

محمد حسن حقیار، آگاه مسایل سیاسی، می‌گوید: «همسایه‌گان ما از خود خواست و منافع دارند که بخاطر برآورده شدن‌اش امارت اسلامی را زیر فشار می‌آورند.»

محمد بشار، آگاه مسایل سیاسی، می‌گوید: «مسوولیت کشورهای منطقه است که همرای افغانستان و نظام حاکم تعامل سیاسی و اقتصادی بکند تا منافع تمام کشورها تامین شود.»

رییس‌جمهور ترکیه نیز روز گذشته در نشستی که نخست‌وزیر پاکستان حضور داشت، گفت که تامین صلح و ثبات در افغانستان تنها مسوولیت افغان‌ها نیست، بل نیاز است تا کشورهای دیگر نیز در این زمینه همکاری کنند

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x