واکنش فایق به نظرسنجی حزب کنگره ملی: تجزیه طلبی شدیدا محکوم و مردود است

نصیر احمد فایق، سرپرست نماینده‌گی افغانستان در سازمان ملل متحد در واکنش به نظر سنجی «حزب کنگره ملی» در باره تغیر نظام سیاسی افغانستان می‌گوید که «هر نوع تلاش و دامن زدن بحث‌های قومی و تجزیه طلبی خلاف منافع علیای کشور بوده و شدیدا محکوم و مردود است.»

فایق این اظهارات را دوشنبه‌شب، ۲۲ عقرب، در صفحه اجتماعی ایکس نوشته است.

به گفته او، انتخاب نوع نظام از جمله حقوق مدنی و سیاسی شهروندان افغانستان بوده است و استعمال این حق از صلاحیت مردم افغانستان می‌باشد.

گفتنی است که «حزب کنگره ملی» به رهبری لطیف پدرام، عضو مجلس نماینده‌گان حکومت پیشین، روز یکشنبه، ۲۱ عقرب، نتایج یک نظرسنجی خود را در خصوص خواست مردم افغانستان درباره نظام سیاسی کشور منتشر کرد.

به گفته این حزب، بیش از ۱۰۳ هزار تن در بیش از ۷۱ کشور در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند.

براساس ادعای این نظر سنجی، ۸۱ درصد پاسخ دهنده‌گان فارسی‌زبان هستند و حدود هفت درصد از پشتو زبان‌ها در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند.

حزب کنگره ملی مدعی است که ۴۶ درصد مردم از تجزیه حمایت می‌کنند و حدود ۴۴ درصد نظام فدرال در افغانستان حمایت می‌کنند.

حزب کنگره ملی در دولت پیشین بارها طرح تغییر نظام سیاسی از نظام ریاستی به جمهوری فدرال را مطرح کرده بود که به گفته این حزب به مناطق خودمختاری اعطا می‌کند.

این حزب گفته که جمهوری فدرال راه حلی برای توزیع عادلانه قدرت در افغانستان است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x