واگذاری استخراج حوزه زغال‌سنگ بلخاب به شرکت انکشاف ملی

شرکت انکشاف ملی می‌گوید که به تازه‌گی مسوولیت استخراج حوزه زغال‌سنگ بلخاب از سوی وزارت معادن و پترولیم به این شرکت واگذار شده است.

فرید عظیم، مسوول شرکت انکشاف ملی در حوزه شمال، می‌افزاید که کار‌های مقدماتی حوزه زغال‌سنگ بلخاب از سوی این اداره آغاز شده است.

او گفت: «ایجاد فرصت‌های شغلی محرومیت زدایی تمویل پروژه‌های ملی خصوصا کانال زراعتی قوش تیپه جز برنامه‌های عملیاتی شرکت انکشاف ملی در چارچوب استخراج زغال‌سنگ معادن حوزه بلخاب می‌باشد.»

به گفته مسوول، این شرکت با آغاز کار استخراج در این حوزه، برای بیش از دو هزار نفر زمینه کار فراهم خواهد شد و درآمد آن در پروژه‌های ملی به ویژه کانال قوش تیپه هزینه خواهد شد.

با این حال، معاون اقتصادی ریاست‌الوزرا در سفرش به ولایت بلخ از مقام‌های محلی و مسوولان امنیتی شمال کشور خواسته است تا امنیت پیمان‌کاران داخلی و خارجی استخراج معادن را تأمین کنند.

آقای برادر بر سرعت بخشیدن روند استخراج معیاری معادن به ویژه معادن زغال‌سنگ نیز تأکید کرده است.

با این وجود، اتاق صنایع و معادن کشور می‌گوید که استخراج معادن زغال‌سنگ معیاری شود تا ظرفیت استخراج بیش‌تر شود.

سخی احمد پیمان، معاون اتاق صنایع و معادن افغانستان، گفت: «استخراج معادن باید ظرفیت سازی شود به شکل معیاری که ما ظرفیت استخراج را ببریم بالا تا هم صادرات داشته باشیم که درآمد خوب نصیب افغانستان شود و هم بتوانیم که در زمستان‌ها بخاطر گرمایش بخاطر صنعت کشور از این زغال‌سنگ به شکل بهینه استفاده صورت بگیرد.»

بر بنیاد اطلاعات شرکت انکشاف ملی تنها ذخایر احتمالی در دو حوزه زغال‌سنگ بلخاب که در دره‌های گل ورز، گواخ و شورابک پل عاشقان موقعیت دارند، به یک و نیم میلیارد تُن تخمین شده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x