ودانت پتل: دشواری‌های ایجادشده در افغانستان رفع شود

معاون سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفته است که حضور گروه‌های هراس‌افگن، فراگیر نبودن حکومت و نقض حقوق بانوان سه علت به رسمیت شناخته نشدن حکومت سرپرست در افغانستان است.

ودانت پتل با اشاره به سخنان توماس وست نماینده ویژه امریکا برای افغانستان، به خبرنگاران گفته است که برخی از مسایل سبب دشوار شدن زندگی شهروندان افغانستان شده است که باید برای از میان برداشتن آن‌، توجه شود.

ودانت پتل گفت: «آنچه نماینده ویژه، وست به آن اشاره می‌کرد، این بود که همچنان بعضی از مسایل در افغانستان وجود دارند که باعث می‌شود زندگی را برای مردم افغانستان چالش برانگیز و دشوار کند که باید پیش از هر تعامل بین‌المللی با طالبان و یا به رسمیت شناختن، مورد توجه قرار گیرد.»

همزمان با این، سفارت آلمان در افغانستان نیز از نقض حقوق بانوان و ایجاد نشدن حکومت فراگیر در کشور انتقاد کرده است.

سفارت آلمان در کابل گفته است: «جامعه بین‌المللی در موقف‌اش نسبت به مقام‌های حاکم متحد است. هیچ شناسایی نیست؛ مگر این‌که مقام‌های حاکم  در مورد حقوق زنان، دولت فراگیر، دسترسی بدون مانع به کمک‌های بشردوستانه و سایر موضوعات اقدام کند.»

نجیب‌الرحمن شمال، آگاه سیاسی، می‌گوید: «یکی از شرایط به رسمیت شناخته شدن حکومت سرپرست افغانستان هم رعایت حقوق بشر و پرداختن به حقوق زنان و زمینه سازی همه فعالیت‌ها برای زنان است.»

سهیل شاهین رییس دفتر سیاسی امارت اسلامی در قطر می‌گوید که امارت اسلامی خواهان به رسمیت شناخته شدن از سوی جامعه جهانی است.

سهیل شاهین به طلوع‌نیوز گفت: «متاسفانه بعضی کشورها از یک سو تحریم‌ها بر افغانستان را به عنوان یک وسیله فشار استفاده می‌کنند که ملت از آن رنج می‌برند و از طرف دیگر ندای حقوق بشر سر می‌دهند که با یک دیگر در تضاد است.»

پیش از این، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای افغانستان با اشاره به نشست دوحه، گفته است که کشورها راه‌حل چالش‌های کنونی در افغانستان را در گفت‌وگوی سیاسی میان افغان‌ها، عنوان کرده‌اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x