وزارت خارجه امریکا: تصمیمی برای به‌رسمیت شناختن ا.ا در دست نیست

وزارت خارجه ایالات متحده در گزارش سالانه خود که روز (۲۲ اپریل) نشر شد، نوشته است که واشنگتن تصمیمی برای به‌رسمیت شناختن «طالبان» در افغانستان ندارد.

وزارت خارجه امریکا در این گزارش که به اوضاع حقوق بشر در جهان در سال ۲۰۲۳ پرداخته، هم‌چنان گفته است که طالبان فرمان‌های خود در باره کار و آموزش زنان در افغانستان را لغو و یا هم ملایم نکرده‌اند.

در بخشی از این گزارش ادعا شده که بیش از ۹۰ درصد زندانیان زیر حاکمیت امارت اسلامی در افغانستان سیاسی‌ اند و از مواردی چون بازداشت، شکنجه، محدودیت بر رسانه‌ها و آزادی‌های گشت و گذار نیز در این گزارش انتقاد شده است.

وزارت خارجه امریکا در این گزارش گفته است:«در این مدت فرمان‌های صادر شده بر آموزش یا کار زنان و دختران لغو و یا ملایم نشد. طالبان مدعی تغییر رسمی قوانین موجود طبق قانون دولت دوره جمهوری نبودند. با این حال، آنان فرمان‌هایی را صادر کردند که با تعهدات افغانستان تحت کنوانسیون‌های بین‌المللی مغایرت داشت.»

انتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده گفته است: «طالبان در افغانستان فرصت‌های کاری را برای زنان در افغانستان محدود کرده‌اند. نهادهای آموزشی برای زنان را تعطیل کرده و شلاق زدن زنان و مردان متهم به رفتار غیراخلاقی را افزایش داده‌اند.»

در این گزارش از مواردی چون قتل‌های فراقانونی، شکنجه و تحقیر افراد، مراحل بازداشت و رفتار با زندانیان از جمله زندانیان سیاسی، توقیف و ضبط اموال افراد، آزادی بیان و رسانه‌ها، محدودیت بر استفاده از انترنت و محدودیت‌ها در مشارکت افراد در روندهای سیاسی و حزب‌ها انتقاد شده است.

و اما امارت اسلامی، محتوای گزارش سالانه وزارت خارجه امریکا در پیوند به اوضاع افغانستان را بی اساس خوانده است.

حمدالله فطرت معاون سخن‌گوی امارت اسلامی گفت: «امارت اسلامی افغانستان به عنوان نظام حاکم متعهد به حقوق اسلامی و شرعی برای تمامی اتباع خود است. جهان غرب خواستار عملی شدن حقوق همسان غرب است و در اصل تلاش برای تطبیق فرهنگ غربی‌ست.»

واحد فقیری آگاه مسایل سیاسی گفت: «این گزارش به واقعیت که تکان دهنده بود و من فکر می‌کنم که تمامی موارد گذشته را تایید کرده است و باور من این‌ است که امریکا در جریان کمپاین‌های انتخاباتی که تا آخر امسال است، طالبان را به‌رسمیت نخواهد شناخت.»

این در حالی‌ست که پس از گذشت نزدیک به سه سال از حاکمیت دوباره امارت اسلامی در افغانستان، تا اکنون هیچ کشوری امارت اسلامی را به‌رسمیت نشناخته است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x