وزارت خارجه هند: هیات ما در کابل درباره کمک‌های بشری گفت‌وگو کرد

رندهیر جیسوال سخن‌گوی وزارت خارجه هند گفته است که هیاتی به رهبری نماینده ویژه این کشور برای افغانستان در سفر به افغانستان در باره کمک‌های بشردوستانه هند به مردم افغانستان و هم‌چنان استفاده از بندر چابهار توسط بازرگانان افغان با مقام‌های افغان و یوناما گفت‌وگو کرده است.

آقای جیسوال در باره سفر نماینده ویژه هند برای افغانستان هم‌چنان گفته است که هند پیوندهای تاریخی و تمدنی با مردم افغانستان دارد و این پیوندها هم‌چنان هدایت‌گر روی‎کرد و سیاست هند خواهد بود.

او افزوده است: «هیات هم‌چنان با رییس‌جمهور پیشین حامد کرزی، مقام‌های دفتر هیات معاونت ملل متحد در افغانستان، مقام‌ها و اعضای هیات جامعه تجاری افغانستان در مورد کمک‌های بشردوستانه هند به مردم افغانستان گفت‌وگو کردند و هم‌چنان استفاده از بندر چابهار توسط تاجران افغان مورد بحث قرار گرفت. هند پیوندهای تاریخی و تمدنی با مردم افغانستان دارد و این پیوندهای دیرینه هم‌چنان هدایت‌گر روی‌کرد ما خواهد بود.»

سخن‌گوی وزارت خارجه هند هم‌چنان افزوده که دهلی نو ماموریت فنی خود را در ماه جون ۲۰۲۲ در کابل آغاز کرده است.

در همین حال سخن‌گوی امارت اسلامی گفته است که امارت اسلامی به نماینده هند برای افغانستان از ایجاد سهولت برای گسترش روابط اقتصادی و سیاسی اطمینان داده است.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی در این باره به طلوع‌نیوز گفت: «همکاری‌های هند از لحاظ بشری به مردم افغانستان قابل قدر و ستایش است و ما هم از همکاری‌های شان قدردانی می‌کنیم. به نماینده‌های هندوستان هم اطمینان داده شد که آن‌ها می‌توانند در این راستا پیشرفت بکنند.»

برخی آگاهان، پیشینهی روابط افغانستان با هند را خوب عنوان می‌کنند و می‌گویند که گسترش روابط سیاسی و اقتصادی حکومت سرپرست با هند می‌تواند به سود دو کشور تمام شود.

معین گل سمکنی آگاه مسایل سیاسی گفت: «حال که افغانستان به یک جایی رسیده که امنیت تامین است، می‌توانند که سرمایه‌گذاری کنند و آن‌ها احتمالن به اشاره امریکا در افغانستان آمده باشند و با حکومت فعلی روابط خود را گسترش بدهد.»

شمس‌الرحمن احمدزی آگاه اقتصادی گفت: «در حالت فعلی که حکومت موجود افغانستان به‌رسمیت شناخته نشده، آن‌ها هم نمی‌توانند که بعضی موارد سیاسی را با حکومت موجوده افغانستان به راه بیندازند و گسترش بدهند.»

امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه در دیدار با جی‌پی سینگ نماینده ویژه وزارت خارجه هند برای افغانستان خواهان تقویت روابط سیاسی و اقتصادی با و ایجاد تسهیلات در صدور ویزای بازرگانی و تحصیلی برای شهروندان افغانستان شده بود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x