وزارت معادن و پترولیم: کارهای فنی پروژه تاپی به پایان رسیده است

وزارت معادن و پترولیم می‌گوید که کارهای فنی پروژه تاپی به پایان رسیده است.

ضیاالرحمن آریوبی، معاون وزارت معادن و پترولیم، می‌افزاید که هیچ مشکلی فراه‌راه پروژه تاپی وجود ندارد و در حال حاضر کار استملاک زمین‌های مسیر این پروژه در ولایت هرات جریان دارد.

این مقام وزارت معادن می‌گوید که گفت‌وگوها در باره عملی شدن این پروژه بزرگ منطقوی با جانب ترکمنستان جریان دارد.

آقای آریوبی در این باره گفت: «کار تخنیکی پروژه تاپی تکمیل شده است و اکنون در بخش استملاک، مورد مصرف و دیگر بخش‌ها کار جریان دارد. فراه راه این پروژه هیچ مشکلی وجود ندارد.»

از سویی هم، وزارت معادن و پترولیم آمار می‌دهد که هفتاد تا هشتاد معدن کوچک در کابل و دیگر ولایت‌ها به داوطلبی گذاشته شده و نیز روند سروی بیش از ۴۰۰ معدن دیگر به پایان رسیده است.

ضیاالرحمن آریوبی، معاون وزارت معادن و پترولیم، گفت: «در ولایت‌های مختلف کشور ۷۰ تا ۸۰ معادن به مقیاس کوچک شامل مرمر، گچ، تراورتین، فلورایت، نمک، سرب، جست، کلسیت، نفرایت و کرومایت به داوطلبی گذاشته شده است.»

آمارهای وزارت معادن و پترولیم نشان می‌دهد که درآمدهای این وزارت در سال ۱۴۰۱ هجری خورشیدی از بخش معادن به بیش از ۱۷ میلیارد افغانی رسیده است.

بربنیاد اطلاعات این وزارت، بیشترین درآمدها از بخش ذغال سنگ بدست آمده است.

همایون افغان، سخنگوی وزارت معادن و پترولیم در این باره گفت: «در سال گذشته بیش از ۱۷ میلیارد و ۴۸۷ میلیون افغانی عواید جمع‌آوری کرده‌ایم که سه میلیارد بیشتر از هدف تعیین شده است.»

محمد رسول عقاب، رییس عواید وزارت معادن و پترولیم، گفت: «در سال ۱۴۰۱ هجری خورشیدی به ارزش ۱۴ میلیارد افغانی زغال سنگ به کشورهای مختلف صادر کردیم.»

با روی کارآمدن دوباره امارت اسلامی، درآمدهای کشور از رهگذر معادن افزایش یافته و بیشترین ذغال سنگ کشور به پاکستان صادر شده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x