وزارت معارف: بیش از ۵۰هزار آموزگار در مکتب‌ها کمبود استند

وزارت معارف می‌گوید که مکتب‌های کشور به بیش از پنجاه هزار آموزگار نیاز دارند. 

بربنیاد آمارهای این وزارت ۹ اعشاریه ۷ میلیون دانش‌آموز در سراسر کشور تنها از سوی ۲۲۰هزار آموزگار آموزش داده می‌شوند. 

به‌گفتۀ این وزارت، از این میان ۲۵ هزار آموزگار در مکتب‌های کابل سرگردم آموزش‌دهی به دانش‌جویان استند.

نجیبه آرین، سخن‌گوی وزارت معارف گفت: «یکی از اولولیت‌های ما جذب معلمان حق‌الزحمه است که تا بتوانیم با آغاز این پروسه مشکل کمبود معلمان را در سراسر کشور حل نمایم.»

با این همه، نبود ساختمان برای برخی از مکتب‌ها، کمبود کتاب و امکانات آموزشی و نیز پرداخت نشدن حقوق آموزگاران از چالش‌های دیگر برای دانش‌آموزان در کشور استند.

روبینا، آموزگار غیر رسمی در مکتب محمد فاروق در کابل، گفت: «فرق ما با معلمان رسمی چه است؟ یعنی آن‌ها هم درس داده‌اند ما هم درس دادیم. ما هم جدول جور کردیم آن‌ها هم جور کردند؛ اما به ما معاش داده نمی‌شود اما به معلمان رسمی داده می‌شود.»

رقیه، دانش‌آموز این مکتب نیز افزود: «ما از وزارت معارف می‌خواهیم که به ما معلم بیاورد که ما کمبود معلم داریم.»

این همه در حالی است که رییس‌جمهور غنی همه‌ساله در مراسم آغاز سال آموزشی، وعده می‌دهد که چالش‌ها فراراه آموزش و پرورش در کشور برداشته خواهند شد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x