وضعیت وخیم کودکان افغان به دلیل عدم دسترسی به خدمات اولیه و افزایش آسیب پذیری

گزارش جدید دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد کودکان و درگیری‌های مسلحانه در افغانستان نشان می‌دهد که کودکان در افغانستان به شدت در برابر نقض‌های شدید حقوق بشری آسیب‌پذیر هستند، علی‌رغم اینکه کاهش کلی ناامنی در مقایسه با گزارش های گذشته، وجود دارد.

دسترسی کودکان به خدمات اولیه به دلیل درگیری های طولانی مدت، آوارگی، فقر شدید و ناامنی غذایی، کمبود فرصت های معیشتی و عدم سرمایه گذاری در خدمات عمومی و بلایای طبیعی، افزایش آسیب پذیری آنها در برابر تخلفات شدید مانند بکارگیری و استفاده در مشاغل سخت، خشونت جنسی، ترک تحصیل، و مهاجرت ناامن، از جمله بازگشت اجباری از پاکستان مختل شده است. تعلیق نامحدود تحصیلات متوسطه و عالی دختران بر حقوق دختران برای تحصیل تأثیر گذاشته و آنها را در معرض خطرات و مکانیسم‌های مقابله‌ای مضر قرار داده است.

ویرجینیا گامبا، نماینده ویژه دبیرکل در امور کودکان و درگیری‌های مسلحانه گفت: «میلیون‌ها دختر همچنان از رفتن به مکتب منع شده اند. این امر، همراه با هنجارهای اجتماعی و شیوه های سنتی، بسیاری از دختران را در معرض اشکال شدید خشونت و رفتارهای توهین آمیز، مانند قتل های ناموسی، ازدواج کودکان، خشونت های خانگی و خشونت جنسی قرار داده است.

مقامات کنونی افغانستان باید مکاتب فراتر از صنف ششم را به روی همه دختران بازگشایی کنند و تعلیق آموزش متوسطه دختران و دسترسی زنان به تحصیلات دانشگاهی را لغو کنند.

به طور کلی، 4519 تخلف شدید علیه 3545 کودک چند ماهه تا 17 ساله بین 1 ماه جنوری 2021 تا 31 دسمبر 2022 تأیید شد که بیشتر آنها به طالبان نسبت داده شده است. قتل و معیوب سازی افراد متهم، شايع ترين تخلف و به دنبال آن محروميت از دسترسي بشردوستانه بود كه در دوره گزارش به شدت افزايش يافت و با فرمان ممنوعيت كار زنان افغان در سازمان هاي غيردولتي ملي و بين المللي و اخيراً در سازمان ملل تشديد شد. فقدان بودجه برای فعالیت های این زدایی و لغو حمایت ها از اداره هماهنگی ماین زدایی، همانطور که در سال 2022 شاهد بودیم، به ویژه با توجه به اینکه وسایل انفجاری علت اصلی کشتار و ناقص شدن کودکان بودند، نگران کننده بود.

نماینده ویژه دبیرکل افزود: «خطرات لحظات انفجار در سراسر افغانستان در همه جا وجود دارد. قربانیان پس از این حوادث همچنان برای دسترسی به کمک های حیاتی صحی، مالی و روانی اجتماعی مشکل داشتند. حمایت جهانی برای حذف سریع تهدیدات انفجاری ضروری است و آموزش خطر مهمات انفجاری باید افزایش یابد.

تعداد کودکانی که به خدمت گرفته شده و مورد استفاده قرار گرفته اند نیز بالا باقی مانده است. این روند با این واقعیت تشدید شد که طالبان همچنان تعریف استاندارد بین‌المللی کودک را به عنوان فردی زیر 18 سال انکار می‌کنند، اما کودک را فردی می‌دانند که نشانه‌های بلوغ را نشان نمی‌دهد. این همچنین منجر به محرومیت کودکان از آزادی به اتهامات مربوط به امنیت ملی و وابستگی ادعایی یا واقعی به نیروها یا گروه های مخالف شده است.

(نمایندگی ویژه سازمان ملل متحد در امور مربوط به کودکان در درگیری‌های مسلحانه)

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x