پاسخ آمریکا به نامه طالبان: بحران اقتصادی و انسانی نادیده گرفته شده است

توماس وست، نمایندۀ ویژه امریکا برای افغانستان به درخواست حکومت طالبان برای آزاد شدن میلیارد‌ها دالر پول منجمد شده بانک مرکزی افغانستان واکنش نشان داده است.

آقای وست دیشب در توییتر خود نوشت که در این نامه حقیقت‌ها در مورد بحران اقتصادی و بشری افغانستان اشتباه تفسیر شده است.

به گفتۀ او، متأسفانه افغانستان پیش از میانۀ ماه آگست از یک بحران بشردوستانه وحشتناک رنج می‌برد.
او افزوده است که جنگ، خشکسالی و همه‌گیری ویروس کرونا به بدتر شدن اوضاع انجامیده بود.

درخواست آزادسازی میلیارد ها دالر پول منجمند شده‌ی افغانستان:

امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ حکومت طالبان چهارشنبه هفدهم ماه نومبر در نامۀ سرگشاده به کانگرس ایالات متحده خواهان آزاد شدن میلیارد‌ها دالر پول منجمد شدۀ افغانستان شد.

در این نامه با اشاره به شرایط دشوار اقتصادی در افغانستان آمده است که ادامۀ این وضعیت سبب مهاجرت گستردۀ افغان‌ها خواهد شد.

دو روز پس از سقوط کابل، پایتخت افغانستان در ۲۴ اسد/۱۵ ماه آگست به دست طالبان، ایالات متحده اعلام کرد که ذخایر پول بانک مرکزی افغانستان را منجمد کرده، اقدامی که سبب محروم شدن طالبان از میلیارد‌ها دالر شد.

بر اساس معلومات صندوق بین‌المللی پول، تا پایان ماه اپریل، ذخایر بانک مرکزی افغانستان به ۹ میلیارد و چهارصد میلیون دالر می‌رسید.

نمایندۀ ویژه امریکا برای افغانستان در رشته تویت‌هایش افزوده است که ایالات متحده برای حمایت از مردم افغانستان به کمک‌های بشردوستانۀ خود ادامه می‌دهد و برای کمک به سازمان ملل متحد و فعالان امور بشردوستانه تا در زمستان به نیازمندی‌ها رسیدگی کنند، تمام تلاش خود را انجام می‌دهد.

او گفته است که آن‌ها در سال روان ۴۷۴ میلیون دالر کمک‌های بشردوستانه به افغانستان فراهم کرده اند.

آقای وست همچنان افزوده است که مشروعیت و حمایت باید از طریق اقداماتی برای مبارزه با تروریزم، ایجاد دولت همه شمول، و احترام به حقوق اقلیت‌ها، زنان و دختران بشمول دسترسی مساویانه به آموزش و کار حاصل شود.

آقای وست گفت که واشنگتن از دیر زمان این موضوع را روشن کرده بود که اگر طالبان به جای گفت‌وگو از راه نظامی به قدرت برسند امریکا کمک‌های مهم غیر بشر دوستانه‌اش را قطع خواهد کرد و به گفتۀ او چنین چیزی اتفاق افتاد.

با گذشت بیش از سه ماه از تصرف کابل توسط طالبان، هنوز هیچ کشوری حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است.
ازادی رادیو
۲۰۲۱/۲۰/۱۱

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x