پاکستان: طرح اجرایی شدن تاپی را امضا کردیم

پاکستان گفته است که طرح اجرای مشترک پروژه تاپی را با ترکمنستان امضاء کرده است.

دفتر شهباز شریف نخست وزیر پاکستان در بیانیه‌ای اعلام کرده است که این طرح از سوی وزیر دولت و رییس گاز ترکمنستان، و وزیر دولت در امور نفت پاکستان، با حضور نخست وزیر پاکستان امضا شده است.

شهباز شریف نخست وزیر پاکستان گفته است که این پروژه کمک خواهد کرد تا کشورهای منطقه به گاز طبیعی دسترسی داشته باشند.

نخست وزیر پاکستان در این باره گفت: «تاپی یک پروژه مهم برای رفاه تمام منطقه است که از عشق‌آباد شروع و از کابل و اسلام‌آباد به سوی هند می‌گذرد. این پروژه به این منطقه کمک خواهد کرد که به گاز طبیعی دسترسی داشته باشد، با نظرداشت تضمین‌های مستحکم و شرایط مورد توافق طرفین.»

در همین حال، اتاق صنایع و معادن افغانستان می‌گوید که با عملی شدن پروژه تاپی در کشور، افغانستان در بخش اقتصادی رشد و توسعه بیش‌تری خواهد کرد.

سخی احمد پیمان، معاون اول اتاق صنایع و معادن افغانستان، گفت: «در صورت که کار عملی پروژه تاپی در کشور آغاز شود برای افغانستان از لحاظ سیاسی و اقتصادی دارای اهمیت است و همچنان برای کشورهای که در این پروژه دخیل است هند، پاکستان و ترکمنستان برای آن‌ها هم دارای اهمیت است امیدوار ستیم رایزی‌های سیاسی صورت بگیرد عملا ما شاهد اجرای این پروژه باشیم.»

سید مسعود، آگاه مسایل اقتصادی به طلوع‌نیوز گفت: «در حقیقت درگیر و دار منطقوی گیر آمده است، این رقابت‌های منطقوی سبب شده است که پایپ‌لاین حرکت نکند با وجود که پایپ‌لاین که از ترکنمستان به هند می‌رود هیچ رژیم در افغانستان مخالف آن نبود نه در نظام جمهوری نه نظام اسلامی و نه نظام طالبان در این مخالفت نداشتن.»

از سویی هم، امارت اسلامی اطمینان می‌دهد که برای آغاز کار عملی پروژه تاپی در کشور آمادگی کامل دارد و قطعه خاص را از وزارت های دفاع و داخله برای تامین امنیت پروژه تاپی به کار گماشته است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، گفت: «بخشی که مربوط ما می‌شود وظیفه خود را انجام داده‌ایم به معنای این است که امنیت کلی در افغانستان تامین است مسیری که از آن پروژه تاپی میگذرد به ویژه امنیتش تامین است و ما قطعاتی را هم در وزارت دفاع و هم در وزارت داخله به کار گماشتیم که اگر این پروژه کارش آغاز می‌شود امنیتش صد فیصد تامین باشد وظیفه امارت اسلامی در این راستا مشخص است و انجام شده است.»

عبداللطیف نظری، معین مسلکی وزارت اقتصاد، گفت: «از بانک جهانی تقاضا داریم که پروژه کاسا یک‌هزار و تاپی را مورد حمایت قرار بدهد با افغانستان در این راستا همکاری همه‌جانبه داشته باشند.»

پروژه تاپی از ترکمستان آغاز و با گذشتن از خاک افغانستان و پاکستان به هند می‌رسد که با عملی شدن این پروژه، در کنار فراهم شدن زمینه‌ی کار به هزاران نفر، افغانستان سالانه بیش از۴۰۰ میلیون دالر بدست خواهد آورد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x