پایگاه‏‌های نظامی به مراکز اقتصادی مبدل می‌شوند

حکومت سرپرست امارت اسلامی افغانستان می‌گوید که پایگاه‌های نظامی به‌جا مانده از نیروهای خارجی به حوزه‌‌های ویژه اقتصادی مبدل خواهند شد.

بربنیاد فیصله کمیسیون اقتصادی، انتظار می‌رود که این پایگاه‌ها بربنیاد برنامه و به تدریج به وزارت صنعت و تجارت واگذار شوند. بر مبنای این تصمیم کابینه حکومت سرپرست قرار است در گام نخست کار بر پایگاه‌های نظامی در کابل و بلخ به گونه آزمایشی آغاز شود.

معاونیت اقتصادی ریاست الوزرا می‌گوید: «در نشست بعد از بحث همه جانبه فیصله شد که به هدف تبدیل نمودن پایگاه‌های نظامی به‌جا مانده از نیروهای خارجی به زون‌های ویژه اقتصادی به شکل تدریجی و مطابق پلان به وزارت صنعت و تجارت سپرده شود و از جملۀ پایگاه‌های یاد شده تنها در کابل و بلخ کار آزمایشی آغاز گردد.»

شماری از دست اندرکاران فعالیت‌های اقتصادی می‌گویند، نیاز است تا بر اساس یک برنامه واضح در این زمینه اقدامات صورت بگیرد.

آذرخش حافظی، عضو منتخب هیات مدیره اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، می‌گوید: «برنامه خود را دقیق و شفاف بگویند تا متشبثینی که می‌خواهند در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند همان اهداف پروژه را بفهمند و مفیدیت آنرا تشخیص بکنند.»

شماری از آگاهان مسایل نظامی از این تصمیم حکومت سرپرست استقبال کرده اند.

سرور نیازی، آگاه مسایل نظامی، می‌گوید: «مسایل اقتصادی مثل فابریکه‌ها، گدام‌ها و یا سردخانه‌ها و یا کار و بار اقتصادی ازو استفاده شود ای بسیار یک کار نیک است.»

در همین حال، وزارت اقتصاد، مبدل شدن پایگاه‌های نظامی را به حوزه‌های ویژه اقتصادی در بهبود اقتصاد کشور مهم می‌داند.

عبداللطیف نظری، معیین مسلکی وزارت اقتصاد، می‌گوید: «این پایگاه‌های نظامی هم دارای امکانات خوب و مطلوب می‌باشد و هم از نظر مساحت جفرافیایی یک ساحه وسیع را در بر می‌گیرد که می‌تواند بر فعالیت‌های اقتصادی و تحرک اقتصادی مفید باشد.»

از جانب دیگر عبدالنصیر رشتیا، آگاه مسایل اقتصادی، گفت: «در صورتیکه اگر حکومت افغانستان نتواند از پایگاه‌های نظامی استفاده بکند به مقاصد نظامی مه فکر می‌کنم که بهتر است ما بتوانیم این‌ها را به مراکز اقتصادی مبدل بسازیم.»

در حاشیه این نشست در باره پروژه‌های بزرگ زیربنایی نیز گفت‌وگو شده است.

نیروهای خارجی در ولایت‌های گوناگون افغانستان پایگاه‌های نظامی ایجاد کرده بودند. گفته می‌شود مهم‌ترین این پایگاه نظامی در بگرام موقعیت دارد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x