پتانسیل اقتصادی افغانستان و ارتباط منطقه‌ای

محدودیت های مالی دولت موقت افغانستان و مصادره ذخایر بانک مرکزی افغانستان تأثیر مستقیمی بر اقتصاد کشور داشته است. بی ثباتی اقتصادی این امکان را برای نیروهای مخالف فراهم کرده است تا از مردم به عنوان ابزاری برای پیشبرد اهداف خود استفاده کنند.

بر اساس گزارش رسانه ها، روسیه از کماندوهای پیشین افغان آموزش دیده توسط ایالات متحده که برای جنگ در اوکراین استخدام می کند. علاوه بر این، کمبود منابع اقتصادی می تواند جنگ سالاران و کارتل های مواد مخدر را تقویت کند و هدف قدرت های جهانی را برای ایجاد یک افغانستان باثبات و صلح آمیز شکست دهد.

حکومت موقت می تواند از موقعیت ژئواکونومیک و منابع خود برای بهبود سبک زندگی مردم به جای تکیه بر کمک های خارجی استفاده کند، که فضا را برای عناصر مخالف محدود می کند. قرن ها تجارت بین آسیای مرکزی و آسیای جنوبی وجود داشته است. تجارت، سرمایه گذاری و همکاری های اقتصادی بین آسیای مرکزی و جنوبی برای رشد و توسعه اقتصادی فعلی و آینده این کشورها ضروری است. اتصال انرژی برای اتصال بازارهای اصلی انرژی جنوب آسیا با منابع انرژی فراوان آسیای مرکزی اخیراً از اولویت های اصلی در دستور کار بین المللی بوده است.

دو طرح در این کشورها در حال انجام است: پروژه انرژی آسیای مرکزی-آسیای جنوبی (CASA-1000) و خط لوله گاز ترکمنستان-افغانستان-پاکستان-هند (TAPI).

بر اساس اطلاعات پایگاه داده کامترید سازمان ملل متحد، پاکستان و هند به تنهایی بیش از 70 درصد از کل صادرات افغانستان را در سال 2015 به خود اختصاص داده بودند.

پکن هم به دلیل موقعیت جغرافیایی استراتژیک افغانستان، متعهد به ادغام افغانستان با هر کشور منطقه ای است. به گفته یائو جینگ، سفیر پیشین چین: چین نمی تواند بدون افغانستان به سایر نقاط جهان متصل شود.

(یوراشیا ریویو / 17 جنوری 2023)

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x