پشتیبانی سازمان ملل از حکومتی با مشارکت زنان در افغانستان

آمنه محمد، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، خواهان ایجاد حکومت همه‌شمول با مشارکت بانوان در افغانستان است.

خانم محمد در گفت‌وگوی ویژه با طلوع‌نیوز، می‌گوید که با برآورده شدن برخی از شرایط از جمله ایجاد حکومت همه‌شمول در افغانستان، سازمان ملل با حکومت سرپرست این کشور وارد تعامل خواهد شد.

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: «حکومت همه‌شمول که تنوع در نمایندگی داشته باشد و معنی آن این است که زنان نیز در آن حضور داشته باشند از همین رو، برخی از شرایط به افغانستان گذاشته شده‌اند و آن را در نظر بگیرند این تصمیمی است که افغانستان می‌گیرد و در حال حاضر این کار در دست مقام‌های کنونی است و ما بخاطر این تصمیم نیاز داریم با آنان تعامل کنیم.»

از سویی‌هم، این مقام بلندپایه سازمان ملل به این باور است که تا اکنون حکومت سرپرست افغانستان با معیارهای جامعه جهانی سازگار نشده است.

آمنه محمد به این باور است که این کار زمینه تعامل سازمان ملل متحد را با حکومت سرپرست فراهم خواهد کرد.

او به طلوع‌نیوز افزود: «اگر شما عضو یک خانواده باشید برای همزیستی برخی از اصول، ارزش‌ها و توافقاتی وجود دارند و خانواده جامعه جهانی نیز هنجار و معیارهایی دارد که افغانستان امروزی با آن سازگاری ندارد. باید گفتگویی در این باره داشته باشیم که شما نمی‌توانید زنان را از مشارکت در کشور شان محروم کنید.»

اسلام الله مسلم، آگاه مسایل سیاسی، گفت: «ما امیدوار هستیم که امارت اسلامی در موقف خود تغییر بیاورد با آنان و با جهانیان در همین روند به رسمیت شناختن ادامه دهد.»

اما امارت اسلامی در واکنش به گفته‌های معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، می‌گوید که سازمان‌ها نباید خواست‌های شان را بر مردم افغانستان تحمیل کنند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، به طلوع‌نیوز گفت: «ازسازمان‌ها و دیگر کشورها می‌خواهیم در این مورد همان خواسته‌های مردم افغانستان را مدنظر بگیرد نه این که برخی از مسایل خود را بالای مردم افغانستان تحمیل بکند.»

هیات سازمان ملل متحد به رهبری آمنه محمد معاون دبیرکل این سازمان در سفر چهار روز سفر شان به افغانستان، با مقام‌های ارشد حکومت سرپرست در باره کار و آموزش بانوان گفت‌وگو کرده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x