پشتیبانی معاون دبیرکل سازمان ملل از زنان و دختران در افغانستان

آمنه محمد، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در نشست بین‌المللی “جایگاه و توانمندی زنان در اسلام” بار دیگر از حقوق زنان و دختران در افغانستان پشتیبانی کرده است.

خانم محمد در سخنرانی در این نشست گفته است که محدودیت‌های اعمال‌شده از سوی امارت اسلامی بر زنان و دختران در افغانستان باید به‌گونه‌ی جدی بررسی شود.

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد به این باور است که با سرمایه‌گذاری روی تحصیل دختران، می‌توان از آینده روشن برای دختران و خانواده‌ها اطمینان حاصل کرد.

آمنه محمد گفته است: «محدودیت‌های شدید اعمال شده از سوی طالبان بالای زنان و دختران باید به‌گونه‌ی جدی مورد توجه و بررسی قرار بگیرد؛ زیرا با سرمایه‌گذاری روی تحصیل دختران، ما از آینده روشن برای خواهران، خانواده‌ها و همسایه‌های مان اطیمنان حاصل کنیم.»

نشست بین‌المللی جایگاه و توانمندی زنان در اسلام از سوی سازمان همکاری کشورهای اسلامی در شهر جده، پایتخت عربستان سعودی برگزار شده است.

رتنو مرسودی، وزیر خارجه اندونیزیا در این نشست گفته است که گروه آسیایی زنان از سازمان همکاری‌ اسلامی خواهان توقف تعامل با افغانستان به علت محدودیت‌ها در برابر زنان و دختران در این کشور است.

وزیر امور خارجه اندونیزیا گفته است: «گروه آسیایی زنان از سازمان همکاری اسلامی می‌خواهد که تعامل با افغانستان را متوقف بسازد؛ زیرا این گروه خواهان بازگشایی و دسترسی زنان افغانستان به تحصیل در تمام جنبه‌های جامعه افغانستان می‌باشد.»

سخنگوی امارت اسلامی در واکنش به این اظهارات، گفته است که حقوق بانوان در افغانستان تامین است و روی برخی مسایل هم تلاش‌ها جریان دارد تا به زودی حل شوند.

ذبیح الله مجاهد به طلوع‌نیوز گفت: «موضوع حقوق بشری در افغانستان به ویژه حقوق بانوان حل است؛ یعنی اسلام و شریعت قوانینی را که وضع کرده یا حقوق برای خواهرها داده، از بهترین حقوقی است که ما نظیر آن‌را نداریم، ولی در بعضی بخش‌های‌که ما مشکلات داریم، رسیدگی نشده یا در حال رسیدگی هستیم. این در حالت استثنایی است و کسی انکار نکرده است.»

مساله‌ی رعایت حقوق زنان و دختران یکی از مسایل پرچالش میان امارت اسلامی و جامعه جهانی پس از روی کار آمدن دوباره امارت اسلامی در سال ۲۰۲۱ در افغانستان بوده است. رعایت حق کار و تحصیل، یکی از شرایط به رسمیت‌شناسی حکومت سرپرست نیز پنداشته عنوان شده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x