پلن عقب نشینی دولت بایدن با حملات هدفمند طالبان به پایگاه مخفی آمریکا در افغانستان پیچیده شد!

به گفته منابع خبری، طالبان در یكی از مهمترین حملات اخیر علیه نیروهای آمریكایی در افغانستان، یكی از پایگاههای بسیار محافظت شده در این كشور را در اواخر ماه گذشته هدف قرار دادند!

به گفته یک مقام ناشناس ایالات متحده آمریكا، راکتها در نزدیكی پایگاه عملیاتی چپمن در شرق افغانستان فرود آمدند و هفت غیرنظامی را زخمی كردند!

در طی حمله دوم، یک برج آب مورد اصابت قرار گرفت و چند مرمی بر روی پایگاه فرود آمد، هرچند که هیچ پرسونل آمریکایی کشته یا زخمی نشد!

گفته می شود که این افزایش خشونت علیه سربازان آمریکایی باعث نگرانی در داخل دولت بایدن شده است که طالبان ممکن است تلاش های خود برای هدف قرار دادن نیروهای ایالات متحده قبل از مهلت خروج اول می را افزایش دهند!

رئیس جمهور بایدن علنا اظهار داشت كه بعید است كه ایالات متحده بتواند مهلت مقرر را رعایت كند. بعلاوه، مقامات ارشد آمریكا طی یك ماه گذشته با سرعتی غیرمعمول بالایی گرد هم آمده اند تا در مورد كارهای انجام شده در افغانستان بحث كنند اما نتوانسته اند به اجماع برسند!

به گفته یک منبع داخلی، سی ای ای (سیا) که نقش قابل توجهی در تصمیم گیری ایالات متحده در افغانستان داشته است در رایزنی های اخیر موضع گیری های واضحی داشته و خواستار ادامه دخالت ایالات متحده در افغانستان شده است!

گزارش شده است که ایالات متحده می خواهد حضور استخباراتی خود را در افغانستان حفظ کند. برخی از فرماندهان ارشد نظامی نیز طرفدار نگهداری نیروهای آمریكایی در این كشور بوده و به شدت به این استدلال كه عقب نشینی زودرس می تواند موجب فروپاشی دولت افغانستان شود پرداخته اند!

 وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده است که در صورت دستیابی به توافق سیاسی ممکن است مایل به پذیرش عقب نشینی باشد. در حالی که پنتاگون نیز اذعان دارد که هدف اصلی همچنان برقراری توافقنامه ای میان طالبان و دولت افغانستان است!

اما مشخص نیست که آیا یک توافق سیاسی به تنهایی نگرانی های استراتژیک گسترده تری را که مقامات دفاعی مطرح می کنند برطرف می کند یا خیر!
بیزینس ریکوردر
۲۰۲۱/۹/۴

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x