چهارمین عید تحت حاکمیت طالبان؛ فقر و محدودیت‌ها٬ خوشی‌های مردم را گرفته است

چهارشنبه هفتم سرطان٬ اولین روز عید قربان و چهارمین عید افغان ها، تحت حاکمیت دوبارۀ طالبان است.

محدودیت های وضع شده از سوی طالبان، دشواری های اقتصادی، بیکاری و فقر روزافزون، بر عیدقربان امسال در افغانستان سایه افکنده است.

زنان افغان بیشتر از دیگران تفاوت ها با عید های گذشته را احساس می کنند که ممنوعیت بر آموزش و کار زنان در زمرۀ آنهاست.

ملینا باشنده کابل در این مورد میگوید:

“متاسفانه که شور شوق عید های گذشته نیست، ما هنوز هم از تمام حقوق خود محروم هستیم، دروازه های پوهنتون و مکاتب بروی ما بسته است. عید ما وقتی است که بتوانیم درس بخوانیم، کار کنیم و هیچ دختری از حقوق خود محروم نباشد.”

ملینا امیدوار است که در عید آینده دختران افغان بتوانند به مکاتب و پوهنتون ها بروند و آنها نیز بتوانند ایام عید را با شادی جشن بگیرند.

با حاکمیت دوبارۀ طالبان بر افغانستان، موسیقی و کنسرت ها، نمایشات و جشنواره ها و حضور زنان در محلات تفریحی عام ممنوع شده است.

علاوه بر این محدودیت ها که بیشتر گریبانگیر جوانان و دختران می شود، مشکلات اقتصادی نیز بر عید سایه افکنده، بسیاری از افغان ها با اشاره به فقر روزافزون و بیکاری گسترده، می گویند که توانایی خرید برای عید ندارند.

رویا باشندۀ کابل، یکی از آنهاست:

“در شرایطی سختی که در افغانستان است با کدام پول، با کدام کار وبار برای عید می توان آمادگی گرفت و برای اطفال، خود و خانواده لباس خرید و قربانی کرد. نخیر ما هیچ آمادگی برای عید نگرفته ایم.”

یک باشندۀ شهر مزار شریف هم می گوید، با وجود مشکلات اقتصادی، مردم با امکانات اندک عید را تجلیل می کنند:

“طوریکه مردم عید را درسال های گذشته تجلیل می کردند، چون اقتصاد آنها ضعیف شده و امکانات کمتر شده نمی توانند، ولی با و جود آن عید را تجلیل می کنند”

امسال بازار خرید و فروش مواشی برای قربانی هم سرد است. یکی از فروشندگان مواشی در ولایت نیمروز می گوید که امسال مردم توانایی کمتر برای خرید مواشی دارند:

“مردم فقیر و بیچاره هستند، اگر کار و بار باشد قیمتی فهمیده نمی شود، مواشی برای مردم قیمت تمام می شود، تنها مواشی نی، همۀ چیز قیمت است.”

با وجود محدودیت های اجتماعی و فقر گسترده ای که بر عید قربان سایه افکنده، اما تعدادی هم از امنیت و برخی اقدامات دیگر راضی هستند.

نوید یک باشندۀ کابل می گوید: “یک خوبی اینست که وزارت صحت عامه اعلام کرده که هر گاو و گوسفندی که قربانی می شود، باید اول واکسین شده، بعد قربانی شود.”

وزارت داخله حکومت طالبان هم گفته که تدابیر امنیتی خاص برای عید در نظر گرفته شده، ملا هیبت الله آخوندزاده رهبر طالبان نیز چند روز پیش در پیامی به مناسبت عید، با اشاره به امنیت در افغانستان، ادعا کرد که حقوق زنان افغان تامین شده است.

رادیو آزادی / 28 جون 2023

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x