چین از دستاوردهای حکومت طالبان ستایش کرد

وزارت خارجه چین دوشنبه در واکنش به انتقادهای بین‌المللی از طالبان در نشست اخیر شورای امنیت گفت که سیاست‌های طالبان برای «رشد اقتصادی و رفاه مردم افغانستان… نتایج موثر داشته است.»

چین از طالبان خواست که به درخواست کشورهای جهان پاسخ مثبت دهد.

شورای امنیت سازمان ملل در ۳۱ جوزا نشستی برای بررسی وضعیت افغانستان برگزار کرد و شمار زیادی از کشورهای حاضر در این نشست از سیاست‌های طالبان انتقاد کردند.

نماینده دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان در این نشست گفت که در دیدارهای خود با طالبان بارها خواهان برداشتن محدودیت‌ها علیه زنان شده است. رزا اوتونبایوا افزود تا زمانی که محدودیت‌ها علیه زنان پابرجا باشد به رسمیت شناختن طالبان هم غیرممکن است.

اوتونبایوا گفت که فتواهای طالبان در بین مردم افغانستان «بسیار نامحبوب» است. در واکنش، طالبان درخواست‌ها و انتقادهای نماینده سازمان ملل و دیگر اعضای شورای امنیت را «مداخله در امور داخلی» این گروه توصیف کرد.

مائو نینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین، به طور غیرمستقیم انتقادها از سیاست‌های طالبان را رد کرد. او در کنفرانس خبری خود گفت که «حکومت موقت افغانستان از زمان تشکیل پابند به توسعه مستقل افغانستان است.»

او ابراز امیدواری کرد که طالبان «گام‌های مستحکمی در مسیر خدمت به منافع مردم افغانستان و برآورده کردن توقعات بین‌المللی بردارد.»

به رغم انتقادها، مائو نینگ از کارنامه حکومت طالبان دفاع کرد. او گفت: «[طالبان] یک سلسله تدابیر برای رشد اقتصادی، نابودن کردن فساد اداری، کشت موادمخدر و بهبود رفاه مردم و نظم عمومی روی دست گرفته که نتایج موثری داشته است.»

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه چین نشان می‌دهد که اختلاف میان کشورهای قدرتمند در رویکرد به سیاست‌های طالبان همچنان پابرجاست.

برخلاف ارزیابی مثبت چین، نماینده امریکا در ملل متحد در نشست شورای امنیت گفت که «تصمیم‌های نفرت‌انگیز» طالبان رنج بیشتری بر مردم افغانستان تحمیل کرده است.

رابرت وود از چین و کشورهای همسایه افغانستان خواست که در برابر سیاست‌های طالبان «واکنش جدی» نشان دهند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x