چین: برای ثبات افغانستان بی‌شائبه تلاش می‌کنیم

لی شانگفو، وزیر دفاع چین گفته است که بی‌جینگ به تلاش‌های خود برای پایان بخشیدن به هرج و مرج و بازگرداندن ثبات در افغانستان بدون مداخله در امور داخلی این کشور، ادامه می‌دهد.

وزیر دفاع چین که در نشست امنیتی شانگری‌لا در سنگاپور صحبت می‌کرد، آمار داده است که بی‌جینگ نزدیک به پنجاه میلیون دالر تااکنون به افغانستان کمک کرده است.

این مقام نظامی چین افزوده است که بی‌جینگ، هماهنگی‌ در سطح جهانی را در پیوند به مساله‌ی افغانستان آغاز کرده است.

لی شانگفو در این نشست گفته است: «در مورد مساله‌ی افغانستان، چین ابتکار هماهنگی بین‌المللی را آغاز کرده است. برخی نشست‌های مربوط به افغانستان را یا میزبانی و یا در آن شرکت کرده است. ما همواره موضع چین در قبال مساله افغانستان را اعلام کرده‌ایم. ما به تلاش‌های خود برای پایان دادن به نابسامانی‌ها و بازگرداندن ثبات در افغانستان ادامه خواهیم داد، البته بدون این‌که در امور داخلی این کشور مداخله کنیم.»

از سویی‌هم، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی اما بر اقدام‌های عملی چین در برابر افغانستان تاکید می‌کند.

آقای مجاهد به طلوع‌نیوز گفت: «ما می‌خواهیم که این پالیسی دوام کند تا ثبات و امنیت که در افغانستان داریم، بخاطر منطقه هم مهم است. باید کشورهای منطقه و کشورهای نزدیک اهمیت این را درک کنند و امارت اسلامی افغانستان و افغانستان را حمایت کنند.»

برخی از آگاهان سیاسی به این باورند که چین خواهان حکومت‌داری مدرن و فراگیر در افغانستان است.

طارق فرهادی، آگاه مسایل سیاسی، به طلوع‌نیوز گفت: «چین در افغانستان حکومت همه‌شمول می‌خواهد و حکومت مدرن‌تر می‌خواهد. به این شکل چین فکر می‌کند که افغانستان با ثبات می‌شود.»

توریالی زازی، آگاه مسایل سیاسی، می‌گوید: «چین در افغانستان اهداف اقتصادی و سیاسی دارد، اما چین هیچ‌گاهی کاری را نمی‌کند که به نفع‌اش نباشد.»

شی جن‌پینگ، رییس جمهور چین پیش از این در نشست “چین و آسیای مرکزی” در شهر شیان این کشور گفته است که با نقش هماهنگی میان کشورهای همسایه افغانستان به آوردن صلح و بازسازی به گونه مشترک در این کشور، متعهد است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x