چین در تلاش است تا امارت اسلامی را تحت فشار قرار دهد

پس از هدف قرار گرفتن شهروندان چینایی در چندین حمله در پاکستان، دیپلومات های این کشور با استفاده از ابزارهای ممکن سعی در حفاظت از شهروندان و پروژه های خود دارند.

روزنامهٔ سوت چینا مارنینگ پوست به قول از دو منبع در اسلام آباد گزارش می‌دهد که چین در تلاش است تا حکومت سرپرست افغانستان را تحت فشار قرار دهد تا از حملات گروه تحریک طالبان پاکستان در پاکستان جلوگیری کند، که در آنجا احتمال حمله بالای شهروندان و پروژه های چینایی وجود دارد.

بر اساس این گزارش، چین پس از چندین حمله مرگبار به شهروندان چینایی، این روش را برای محافظت از شهروندان و پروژه های خود در پاکستان اتخاذ کرد، پاکستان در تامین امنیت غیرنظامیان چینایی در کشورش شکست خورد.

در بخشی از این گزارش آمده است:« چین در تلاش پیدا کردن راه‌های جایگزینی است، تا شهروندان چینایی را از حملات مسلحانه محافظت کند و این همان چیزی است که حکومت پاکستان در تامین آن ناکام شده و دیپلومات‌های چینایی در این زمینه بر طالبان فشار می‌آورند تا جلو حملات تی.تی.پی را بالای شهروندان چینایی بگیرد.»

با این اوصاف مقامات حکومت سرپرست می‌گویند که امنیت شهروندان چینایی در پاکستان بر عهده حکومت پاکستان است.

آنها افزودند که به شمول چین به همه کشورها اطمینان داده اند که از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری استفاده نخواهد شد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید:« این حادثه که در پاکستان اتفاق افتاده هیچ ربطی به افغانستان ندارد. پاکستان مسوولیت دارد که این موضوع را بررسی کند و پاسخ خود را بدهد، زیرا این منطقه تحت کنترول حکومت پاکستان است، این موضوع افغانستان نیست، موضوع خود پاکستان است، ما با کسی که از این موضوع به عنوان وخامت روابط بین افغانستان و چین استفاده می کند موافق نیستیم. ما از مقامات چینایی در این مورد اطمینان حاصل کرده ایم، به آنها قناعت داده شده است که این موضوع به افغانستان هیچ ربطی ندارد.»

از سوی دیگر، برخی از کارشناسان سیاسی می‌گویند که تروریزم و حملات شهروندان چینایی در منطقه سیاست پاکستان است که هدف آن تخریب ذهنیت افغانستان در سطح بین المللی است.

حکمت الله حکمت کارشناس سیاسی می‌گوید:« حمله به  چینایی ها کار استخبارات پاکستان است، این حمله دو هدف دارد، اول فشار آوردن به افغانستان، بدنام کردن افغانستان، منزوی کردن آن در سطح بین المللی و خراب کردن ذهنیت بین المللی نسبت به هند که گویا در خاک پاکستان علیه چین مبارزه می‌کند.»

برخی دیگر از حکومت سرپرست می‌خواهند که برای از بین بردن اهداف شوم همسایگان، منطقه و جهان، سیاست منسجم و محکمی را پیش ببرد تا افغانستان از بحران های آینده مصون بماند.

این در حالیست که مقامات پاکستانی بارها مدعی شده اند که حملات در پاکستان با استفاده از خاک افغانستان انجام می‌شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x