کابل میزبان نشست “ابتکار همکاری‌های منطقه‌ای افغانستان”

وزارت خارجه امارت اسلامی می‌گوید که (دوشنبه) نشست زیرنام “ابتکار همکاری‌های منطقه‌ای افغانستان” در کابل برگزار خواهد شد.

عبدالقهار بلخی سخن‌گوی این وزارت می‌افزاید که این نشست به هدف گفت‌وگو درباره تقویت همکاری‌های منطقه‌ای برگزار می‌شود.

به گفته‌ی سخن‌گوی وزارت خارجه، در این نشست سفیران و نمایندگان ویژه کشورهای همسایه و منطقه حضور خواهند یافت.

عبدالقهار بلخی گفت: «زیر عنوان همکاری‌های منطقه‌ای افغانستان یک کنفرانس دایر شود که در آن نمایندگان همسایه و منطقه حضور می‌یابند و در این نشست موضوعات گوناگون به شمول اقتصاد، اتصال و تقویت اقتصادی و دیگر همکاری به بحث گرفته می‌شود.»

با این حال، برخی از آگاهان مسایل سیاسی به این باور اند که این گونه نشست‌ها می‌تواند در بهبود روابط امارت اسلامی با کشورهای همسایه و منطقه موثر باشد.

واحد فقیری آگاه مسایل سیاسی به طلوع‌نیوز گفت: «می‌دانیم که در منطقه و جامعه جهانی درباره افغانستان یک اجماع موجود است و آن این‌که باید به حقوق بانوان احترام گذاشته شود، حقوق اقلیت‌ها به رسمیت شناخته شود.»

عبدالحی قانت آگاه دیگر مسایل سیاسی گفت: «این نخستین نشست است که محور بحث آن منفعت‌های مشترک منطقه و تهدیدهای مشترک و منفعت همه مشترک است و این نشست در ماهیت‌اش خیلی خاص است.»

این نشست از سوی امارت اسلامی در حالی برگزار می‌شود که قراراست تا کمتر از سه هفته دیگر، نشستی به میزبانی دبیر کل سازمان ملل متحد درباره افغانستان با حضور نمایندگان ویژه کشورها برای افغانستان، فعالان جامعه مدنی، زنان و امارت اسلامی در دوحه قطر برگزار شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x