کابوس افغانستان: یک بحران انسانی که سایرین را تهدید می کند

بودجه حیاتی بانک جهانی برای خدمات صحت عامه افغانستان، در ماه آگست به عنوان بخشی از مجموعه تحریم های اعمال شده بر طالبان به رهبری ایالات متحده در پی خروج هرج و مرج این کشور قطع شد. بدون بودجه جایگزین، شفاخانه های سراسر کشور اکنون با کمبود دارو روبه‌رو هستند و کارکنان بدون حقوق کار می‌کنند!

در حالی که جنگ در حال حاضر به پایان رسیده است، افغان ها خود را بین حاکمان جدید خود و تحریم تحت رهبری ایالات متحده می بینند. برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد پیش بینی می کند که اگر چیزی تغییر نکند، حدود نیمی از ۳۸ میلیون نفر تخمین زده شده افغانستان در ماه های زمستانی آینده با گرسنگی حاد مواجه خواهند شد!

بحران انسانی که اکنون در حال شکل‌گیری است، اساسا ساخته‌ی انسان است و قابل اجتناب است که مستقیما از تصمیم‌های سیاسی طالبان و ایالات متحده سرچشمه می‌گیرد. هر دو این قدرت و اختیار را دارند تا از فاجعه بیشتر برای مردم افغانستان جلوگیری کنند!

در حال حاضر گزارش هایی از افزایش گرسنگی در ولسوالی های روستایی ولایات غربی مانند بادغیس، فاریاب و هرات وجود دارد که تا کنون بیشترین آسیب را از خشکسالی متحمل شده اند. اما حتی در پایتخت با منابع بهتر، نشانه های فقر و گرسنگی در حال گسترش است!

عبیدالله بهیر، استاد مطالعات صلح در دانشگاه آمریکایی در کابل که اکنون تعطیل شده است می گوید: “ایالات متحده با حفظ تحریم خود علیه طالبان، در خطر محکوم کردن مردم افغانستان به بدبختی مطلق است و همه دستاوردهای ۲۰ سال گذشته ممکن است پشت سر هم از بین بروند!”

بهیر هشدار می دهد که تحریم ها ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد و حمایت از طالبان را تقویت کند. افغان ها از آنجایی که اکنون مستصل هستند مجبور خواهند شد تا به رژیم طالبان وابسته باشند!

یکی از معیارهای کاهش تحریم که جامعه بین‌المللی به دقت آن را دنبال می‌کند این است که آیا طالبان در نحوه رفتار خود با زنان و دختران افغان تعدیل خواهد کرد یا خیر. اما تاکنون طالبان حسن نیتی در این زمینه نشان نداده اند!
نیکی ایشیا
۲۰۲۱/۳/۱۱

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x