کارشناسان: امریکا برای اهداف خود روابط دوجانبه را با شماری از کشورهای منطقه حفظ می‌کند

با وجودی که دیدارهای مختلفی میان مقامات امریکایی و افغان در قطر در خصوص مسائل مشترک صورت گرفته است؛ اما اکنون بار دیگر وزارت امور خارجه امریکا گفته است که یک مقام عالی رتبه برای گفتگو در مورد افغانستان با کشورهای منطقه به سفر رفته است.

در خبرنامهٔ منتشر شده از سوی این وزارت گفته شده است که جان باس، معاون موقت سیاسی وزارت امور خارجه این کشور با مقامات قطر و پاکستان گفتگوهای مفصلی در مورد افغانستان خواهند داشت.

در این خبرنامه گفته شده که این سفر از هفتم ثور آغاز و تا یازدهم همین ماه ادامه خواهد داشت.

در بخشی از این خبرنامه آمده است:« جان باس از ۲۶ تا ۳۰ اپریل به قطر و پاکستان سفر خواهد کرد. وی با مقامات عالی رتبه قطر و سایر دیپلومات ها در دوحه، پایتخت قطر، درباره حمایت از افغانستان و منافع مشترک امنیتی در منطقه گفتگو خواهد کرد و همچنان با مقامات پاکستانی درباره مسائل منطقه ای و همکاری های دوجانبه گفتگو خواهد کرد.»

در عین حال، جان باس که یک دیپلومات امریکایی با تجربه ماموریت در افغانستان به شمار می‌رود، می‌گوید که در این سفر در مورد مسائل منطقه ای و همکاری های دوجانبه با مقامات قطری و پاکستانی صحبت خواهد کرد.

جان باس افزوده:« من به دوحه و اسلام آباد می‌روم تا در مورد روابط دوجانبه و منافع مشترک امنیتی منطقه ای خود با مقامات قطری و پاکستانی گفتگو کنم.»

از سوی دیگر، شماری از کارشناسان سیاسی می‌گویند که نزدیکی چین و روسیه به افغانستان، امریکا را وادار می‌کند تا روابط خود را با تعدادی از کشورها در منطقه برای تعقیب اهداف اش حفظ کند.

آنها از حکومت سرپرست می‌خواهند که در کنار جلوگیری از دخالت کشورهای دیگر، روابط سیاسی با جهان برقرار کند.

خلیل احمد نادم، تحلیلگر سیاسی می‌گوید:« کشورهای همسایه، دور و نزدیک، به افغانستان سفر می‌کنند، مانند هیات مالیزیایی، هیات کنفرانس اسلامی، هیات های قزاقستان، ترکمنستان و قرغزستان. چین در اینجا بسیار فعال است و امریکا نمی‌خواهند از دیگران عقب بماند، به هیمن دلیل سیاست خود را در اینجا فعال کرده و خود را درگیر مسائل افغانستان می‌داند؛ به همین دلیل به قطر می‌آید و با مقامات قطری و پاکستانی و مقامات کشورهای دیگر در قطر در رابطه با افغانستان دیدارهای خواهد داشت.»

توریالی زازی، تحلیلگر سیاسی می‌گوید:« امارت اسلامی در افغانستان حاکم است و این مسوولیت را دارد که مردم را به دور خود جمع کند، استقلالیت خود را به جهان اعلام کند که ما خواهان روابط دیپلوماتیک با تمام جهان هستیم و نمایندگی و یا کشور های که می‌خواهند در مورد کشور ما صحبت کنند دیگر برای ما قابل قبول نیست.

پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، این اولین بار است که مقامات ارشد این کشور در رابطه با افغانستان به قطر و پاکستان سفر می‌کنند.

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x