کارشناسان: حمله به علمای دین آغاز جدید جنگ مذهبی است

  در سال های اخیر، افزایش حملات به مساجد و مراسم مذهبی علاوه بر مردم عادی افغانستان، نگرانی سیاستمداران و رهبران، افکار عمومی را نیز برانگیخته است. برخی از کارشناسان سیاسی بر این باورند که حمله به علما و گروه‌های مذهبی آغاز یک جنگ جدید است و تسلط بر اشکال جدید جنگ بسیار دشوار خواهد بود.

در عین حال می گویند که حمله به مراکز مذهبی در کشور کار گروه های اطلاعاتی خارجی است. آنها از دولت انتقاد می کنند که در سال گذشته نتوانسته است از حملات به اماکن مذهبی و علما جلوگیری کند.

گل آقا حسینی کارشناس مسائل سیاسی می گوید، شکر خدا تهاجم مستقیم پایان یافته است اما تجاوز غیرمستقیم صددرصد وجود دارد، این کشور (ایالات متحده آمریکا) بوسیله چند دست نشانده توانسته در مساجد انتحار و انفجار انجام دهد و مسئولیت آن را بر امارت و داعش بیندازد.

تحلیلگران نظامی به عدم اعتماد و اختلافات ایدئولوژیک بین گروه های مذهبی در کشور به عنوان عواملی اشاره می کنند که تلاش برای حمله به علمای را افزایش داده است. یوسف امین زازایی می گوید:  ضعف در تربیت فرزند ما را اکنون ما با یک عذاب بزرگ روبرو ساخته و اطلاعات بین المللی از آن استفاده می کنند. دولت باید در مورد این موضوع آگاهی عمومی را ایجاد کند، هیچکس حق تهدید، کشتن یا آسیب رساندن به کسی را ندارد.

دو روز پیش یک حمله انتحاری بر مجیب الرحمن انصاری در مسجد جامع گذرگاه ولایت هرات انجام شد که در آن 18 تن به شمول انصاری کشته و 23 تن دیگر زخمی شدند. امارت اسلامی این حمله را محکوم کرد، چهار عضو داعش را در ارتباط با این حمله دستگیر کرد و هشدار داد که عاملان آن مجازات خواهند شد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x