کاظمی قمی: ایران از هر ابتکار سازنده درباره افغانستان پشتیبانی می‌کند

حسن کاظمی قمی سفیر و نماینده‌ی ویژه رییس‌جمهور ایران در افغانستان، می‌گوید که کشورش از هر ابتکاری که سبب حل چالش‌ها در افغانستان شود، از جمله گماشتن نماینده ویژه برای سازمان ملل برای این کشور، پشتیبانی می‌کند.

آقای قمی در یک گفت‌وگوی ویژه با طلوع‌نیوز تاکید می‌ورزد که صلاحیت‌های این نماینده باید مشخص باشد.

حسن کاظمی قمی در این باره گفت: «هر ابتکاری که سازنده باشد، اگر انتخاب یک نماینده‌ی که با صلاحیت مشخصی که این صلاحیت‌ها مشخص باشد و کمک به بهبود شرایط افغانستان کند باید از آن استقبال کرد.»

او به رسمیت شناسی امارت اسلامی را مساله‌ی مربوط به اراده مردم افغانستان می‌خواند و می‌افزاید که خواست مردم افغانستان برای کشورش مورد تایید است.

آقای قمی در این گفت‌وگو همکاری تهران با کابل را در حال حاضر بی‌نظیر می‌خواند.

سفیر و نماینده‌‌ی ویژه رییس‌جمهور ایران گفت: «شناسایی حکومت‌ها مربوط به اراده مردم آن کشور است، آن‌چه که ما بارها مطرح کرده‌ایم، آن‌چه که مردم افغانستان می‌گویند، مورد تایید ما خواهد بود.»

این مقام ایرانی در بخشی از سخنانش تحولات در افغانستان را مساله تاثیرگذار بر منافع امنیت ملی کشورهای همسایه عنوان کرده، می‌افزاید جهان باید بپذیرد که برای حل مشکلات در افغانستان و نگرانی‌ها از مساله هراس‌افگنی، نیاز به اجماع منطقه‌ای و همکاری مشترک کشورها با افغانستان است.

حسن کاظمی قمی در این باره به طلوع‌نیوز گفت: «جامعه جهانی بداند که برای بیرون‌رفت از مشکلات افغانستان، اگر نگرانی از جامعه جهانی از مساله هراس‌افگنی‌ست، باید ما به این سمت حرکت کنیم که بتوانیم در قالب یک همکاری مشترک به‌ویژه کشورهای همسایه به همین دولت کمک کنند.»

این مقام بلندپایه ایران هم‌چنان تقویت همکاری تهران با کابل را نیازمند تلاش‌های حکومت سرپرست در جهت اعتمادسازی می‌خواند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x