کاظمی قمی: هیات ایرانی از دریای هلمند دیدن خواهد کرد

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه ایران برای افغانستان در گفت‌وگو با یک رسانه ایرانی گفته است که تهران و کابل توافق کرده‌اند تا متخصصان ایرانی از دریای هلمند دیدن کنند.

آقای قمی که همزمان مسوولیت سرپرستی سفارت ایران در کابل را نیز به عهده دارد، تاکید کرده که حق‌آبه ایران باید در چارچوب معاهده آب با افغانستان، تامین شود.

حسن کاظمی قمی گفته است: «یک مشکلی پیش آمده بود برای ایستگاه سنجش آب که حل شده و مراحل آزمایشی آن انجام شده، یعنی رسیده به این‌که می‌توانند اطلاعات دهند. اگر از طرف ایران نکته‌ای وجود دارد، کارشناسان ما می‌توانند بروند که در این مرحله حالا اقدام می‌کنیم.»

امارت اسلامی هرچند درباره‌ی توافق کابل با تهران از بهر دیدار متخصصان ایرانی از دریای هلمند چیزی نمی‌گوید؛ اما می‌افزاید که امارت اسلامی به تامین حق‌آبه ایران متعهد است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، به طلوع‌نیوز گفت: «‌حق‌آبه ایران کاملا موضوع پذیرفته شده است و ما طبق معاهده ۱۳۵۱ آب ایران را حتما می‌دهیم چون این تعهد است ولی باید نیازمندی و ضرورت در افغانستان هم مدنظر گرفته شود.»

آگاهان به این باوراند که مساله‌ی حق‌آبه میان افغانستان و ایران نباید رنگ و بوی سیاسی بگیرد.

حمیدالله یلانی، رییس عمومی پیشین شرکت آب‌رسانی گفت: «از آنجایی‌که هر دو کشور؛ ایران و افغانستان باورمند بودن به معتبر بودن معاهده امضا شده دریای هلمند هستند، بسیار خوب است که این بحث سیاسی نشود. در همان چوکات و محدوده تخنیکی‌اش با نظرداشت وضعیت فعلی بازنگری شود و عملی گردد.»

امارت اسلامی پیش از این هم بارها گفته است که به معاهده سال ۱۳۵۱ مبنی بر حق‌آبه ایران متعهد است، اما سطح آب در حال حاضر در دریا هلمند به علت خشک‌سالی کاهش یافته و آب کافی در آن وجود ندارد.

معاهده آب دریای هلمند در سال ۱۳۵۱ هجری خورشیدی میان دولت‌های شاهی افغانستان و ایران به امضا رسیده است؛ بربنیاد این قرارداد، حق‌آبه ایران از رودخانه هیرمند ۸۲۰ میلیون مترمکعب آب در یک سال عادی در نظر گرفته شده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x