کانفرانس‌های صلح چگونه باید دائر شود؟ 

چند روز پیش، این موضوع در رسانه ها داغ بود که به زودی کانفرانس اهم و سرنوشت سازی در مورد افغانستان در ترکیه دائر می گردد، که بر علاوه از جهت های دخیل در معضل افغانستان، جهت های مطرح منطقه و جهان نیز دران اشتراک می ورزند. این کنفرانس که آوازه ها در مورد آن از هفته ها داغ بود و حتی از سوی اداره کابل طرح ها و هیئت های مختلف نیز برای آن مطرح شده بود، اما با همه سروصداها دائر نشد. بیائید اینجا پس منظر این کانفرانس را دریابیم که از کجا آغاز شد و سبب عدم برگزاری آن چه بود.

اداره پیشین ایالات متحده امریکا به رهبری دونالد ترامپ به این شهرت داشت که گام های مهم در سیاست های جهانی را به تنهای اتخاذ می کند و هماهنگی در سطح منطقه را لازم نمی دانند. اما اداره جو بایدن بالعکس می خواهد در هر مسئله مهم با مشوره و هماهنگی با جهت های ذیدخل و موثر اقدام می کند.

چون موضوع افغانستان از موضوعات مهم برای اداره جو بایدن است، مقامات امریکایی می خواهند همزمان با خروج نیروهای خود پروسه حل مسئله افغانستان را نیز با هماهنگی با جهت های مطرح منطقه تسریع بخشند، تا به جهانیان نشان بدهند که از افغانستان بی دستاورد خارج نشده اند. چند مدت پیش، وزیر خارجه امریکا انتونی بلینکن نامه ای به رئیس اداره کابل اشرف غنی نوشته بود، که در بند اول آن نامه آمده بود که ایالات متحده امریکا از سازمان ملل متحد خواسته است وزیران خارجه و نمایندگان خاص روسیه، چین، پاکستان، ایران، هندوستان و ایالات متحده را گرد هم آورد، تا خط مشی مشترک برای کمک با پروسه صلح افغانستان ایجاد کنند.

موضوع نشست ترکیه از همین اراده مقامات امریکایی نشئت کرد و گفته می شد که این کنفرانس مهم که بر علاوه از جهت های جهانی و منطقوی، جهت های مختلف افغانی نیز دران اشتراک می کنند، در وسط ماه اپریل در ترکیه دائر می شود.

اما نقطه ضعف طرح این کنفرانس این بود که پلان و نقشه تدویر آن را جهت امریکایی به دوش خود گرفته بود. چقدری که جهت امریکایی و اداره کابل در مورد این کانفرانس سرگرم بودند، امارت اسلامی آنقدر دلچسپی نشان نداد. نتیجه اش این شد که تلاش های یکطرفه جهت امریکایی برای تدویر این کانفرانس ناکام شد و کانفرانس بر وقت خود دائر نشد.

این تجربه نشان داد هر گامی که برای صلح برداشته می شود یا نشست و کانفرانسی دائر می گردد، باید یکطرفه نباشد. جهت امریکایی چنانکه نتوانسته است طرح خود را توسط فشار نظامی بر امارت اسلامی تحمیل کند، توسط فشار سیاسی هم نمی تواند گام های یکطرفه بردارد. اگر در آینده کانفرانسی برای صلح در نظر گرفته می شود، باید زمان، مکان، موضوع و دیگر مشخصات و جزئیات آن با تفاهم و هماهنگی هر دو طرف تعیین شود، تا کامیاب گردد.
الاماره
۲۰۲۱/۱۹/۴

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x