کاهش نود و پنج درصدی کشت خشخاش در افغانستان

دفتر پیکار با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد در گزارشی می‌گوید که پس از فرمان مقام‌های حکومت سرپرست افغانستان در پیوند به منع کاشت خشخاش، کشت این مواد نود و پنج درصد کاهش یافته است.

در این گزارش آمده است که سال‌پار میلادی در بیش از ۳۳۰ هزار هکتار زمین و در سال روان در نزدیک به ۱۱هزار هکتار زمین خشخاش کشت شده و تولید تریاک نیز نظر به سال گذشته کاهش چشگیر داشته است.

غاده ولی، مدیر اجرایی دفتر پیکار با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد گفت: «این یک فرصت واقعی برای دستیابی به نتایج بلندمدت در برابر بازار غیرقانونی تریاک بوده و آسیبی می‌باشد که در سطح محلی و جهانی ایجاد می‌کند. همزمان پیامدها و خطرات مهمی وجود دارد که باید برای نتیجه‌ی که در نهایت مثبت و پایدار باشد، به ویژه برای مردم افغانستان، مورد توجه قرار گیرد.»

بربنیاد گزارش، کشت خشخاش در افغانستان عواقب بحرانی را در جوامع روستایی افغانستان افزایش داده، زیرا روستا‌نشینان بیش‌تر درآمد شان را از حاصلات تریاک به دست می‌آوردند و اکنون این درآمد را ندارند.

این نهاد افزوده که درآمد کشاورزان از فروش محصول تریاک به تاجران از یک میلیارد و ۳۶۰ میلیون دالر به ۱۱۰میلیون دالر در سال ۲۰۲۳ کاهش یافته است که این رقم کاهش ۹۲درصدی را نشان می‌دهد.

اما امارت اسلامی اسلامی می‌گوید که کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان اکنون به صفر رسیده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی گفت: «معلومات ما این است که صد در صد کاهش یافته اگر به پیش بینی سال گذشته بیبینیم در بعضی از نقاط دور دست و یا کوهی و همچنان در بعضی چهاردیوالی‌ها وجود دارد که آن‌ها هم از بین برده شده‌اند.»

سخنگوی امارت اسلامی می‌افزاید که در بخش کشت بدیل هیچ کشوری با افغانستان همکاری نکرده است: «همکاری‌های درست در این بخش از طرف هیچ کشور صورت نگرفته است. امارت اسلامی در حد توان خود خدماتی را اریه کرده ما مثلا کشت زعفران را برای بدیل کشت پشنهاد کردیم.»

از سویی هم، برخی از کشاورزان که پیش از این کشت خشخاش را می‌کردند حال در انتظار فراهم شدن کشت بدیل هستند.

یک کشاورز به طلوع‌نیوز گفت: «برای ما تخم‌های اصلاح شده پیدا کنند به خاطر که کشت تریاک هیچ مفادی برای ما ندارد و هیچ خیر از آن به دست آورده نمی‌توانیم.»

کشاورز دیگر گفت: «ما نیاز به کمک داریم و جامعه جهانی باید برای ما کمک کند تا ما بتوانیم که کشاورزی گندم و زراعت را دوباره آغاز کنیم.»

دفتر پیکار با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد تاکید کرده است که در ماه‌های آینده، افغانستان نیاز مبرم به سرمایه‌گذاری قوی برای معیشت پایدار دارد تا فرصت‌هایی به دور از تریاک برای کشاورزان افغان فراهم شود.

این در حالی‌ست که در گزارش دفتر پیکار با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد در سال ۲۰۲۲ میلادی آمده بود که هشتاد درصد مواد مخدر جهان در افغانستان تولید می‌گردد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x