کاکر: به‌رسمیت‌شناسی حکومت افغانستان نیاز به اجماع منطقه‌ای دارد

انوارالحق کاکر نخست‌وزیر حکومت موقت پاکستان در یک گفت‌وگوی ویژه به طلوع‌نیوز گفته است که به‌رسمیت‌شناسی حکومت سرپرست افغانستان نیاز به اجماع منطقه‌ای دارد و تا هنگامی که کشورهای منطقه و جهان در این باره تصمیم نگیرند، پاکستان پیش گام نخواهد شد.

نخست‌وزیرحکومت موقت در این گفت‌وگو تاکید کرده است که تمامی کشورهای منطقه به‌شمول روسیه و چین خواهان صلح، ثبات و امنیت در افغانستان اند.

آقای کاکر گفت: «تقربیا تمام کشورهای منطقه خواهش شان این است که حکومت افغانستان به رسمیت شناخته شود. این‌که چه وقت می‌شود من در باره زمان‌اش برای تان چیزی گفته نمی‌توانم، اما آرزو دارم که این کشورها توقعاتی که از این حکومت دارند، به این موضوع پی می‌برند.»

این مقام بلندپایه حکومت پاکستان همچنان خط فرضی دیورند را همچون مرز بین‌المللی میان دو کشور [پاکستان و افغانستان] یاد کرده است.

او در این باره گفت: «ملل متحد و ۲۰۶ کشور پذیرفته‌اند که این یک مرز بین‌المللی است و بعد از این وقتی افغان‌ها در این باره چیزی می‌گویند یا نمی‌گویند در باره آن چیزی نمی‌گویم و نه در باره آن دلچسپی دارم.»

نخست‌وزیر موقت پاکستان بار دیگر ادعا کرده است که تحریک طالبان پاکستان یا تی‌تی‌پی در برخی ولایت‌های افغانستان پناه‌گاه دارند. به باور او، این مساله سبب شده است تا در پاکستان نا امنی به میان آید.

انوارالحق کاکر گفت: «اگر بعضی از افراد من می‌آیند و خاک تو را استفاده می‌کنند، در خاک تو آموزش می‌بینند یا زندگی می‌کنند، از آن‌جا می‌آیند و برای مردم من ضرر می رسانند، پس من برای تو می‌گویم که برادر ناراضی من به سوی شما آمده است، شاید شما برایش اجازه داده باشید و یا اگر نداده باشید، همین کار را کنید که آن‌ها را از خانه خود بیرون کنید.»

نخست‌وزیر حکومت موقت پاکستان در این گفت‌وگو اجازه دادن هواپیماهای بی‌سرنشین کشورهای دیگر از حریم هوایی کشورش به افغانستان را رد کرده و گفته است که به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهند تا از حریم هوایی پاکستان ضد افغانستان کار گرفته شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x